Mostanában több kedvezőtlen hír érkezett a tőzsdei gyógyszercégekkel kapcsolatban. A Richter kurzusa az elmúlt két hétben egyértelműen lefelé tartott, az Egis azonban a november közepi 25 ezer forinthoz képest tegnap már ismét alulról súrolta a 27 ezer forintos szintet. Vannak, akik továbbra is látnak fantáziát az Egisben, az Erste szakértője az időszak történései ellenére is fenntartja felhalmozásra vonatkozó ajánlatát, a 12 hónapos célárfolyamot pedig néhány száz forinttal, 31 535 forintra emelte. A mostani árfolyamhoz képest éves távlatban több mint 15 százalékos drágulás oka az lehet, véli az elemző, Vladimira Urbankova, hogy a piac a hazai bizonytalanságokat már beárazta. Az új hazai gyógyszer-gazdaságossági törvény – amelyet egyébként a gyártók az Alkotmánybíróság előtt megtámadtak – egységesen 12 százalékos visszatérítést ír elő a gyógyszergyártók számára a tb-támogatásból, sőt jelentős díjat kell fizetni az orvoslátogatók után is.
A várhatóan több milliárd forintos kifizetések mellett ráadásul idén az orosz támogatási rendszer (DLO) is kedvezőtlenül változott a gyógyszercég számára, ez utóbbi jövőre további 4 millió dolláros kiesést okozhat, pedig a kelet-európai piacok eddig szépen hoztak a konyhára. Ráadásul ha tartósan gyenge marad a dollár, az az olyan, főként exportra termelő cégek profitjára is negatív hatással lehet, mint az Egis.
Az Erste szakértője egyébként nem számol látványos javulással az elkövetkező évekre.
Az idei, 2005/2006-os periódusban – a cég üzleti éve ugyanis szeptemberben zárul – mintegy 50 százalékkal bővülő, 15,5 milliárd forintos adózott nyereség után jövőre szerény, alig 300 millió forintos növekedést vár és 2007/2008-ra is csupán 18 milliárd forint feletti eredményt jelez előre. Igaz, az elemzés szerint P/E-alapon még így is a legolcsóbb gyógyszerrészvény lesz az Egis a régióban.
