A gyors meggazdagodás receptje a sikeres tőzsdézés – olvasom az újságban megjelent hirdetést. A tőzsdeszakma könnyen elsajátítható, különös képzettségre nincs szükség, sőt a szöveg szerint erre elég egy 10 alkalmas, 40 órás tanfolyam is. Csekély befektetéssel – a megadott honlapról az is megtudható, hogy mindez nagyjából 100 ezer forint+áfa kiadást jelent – megnyílik előttünk a profittermelés és az anyagi függetlenség útja, a pénz tudománya ugyanis megtanulható – állítja a „tőzsdeszakértő”, aki állítása szerint mély és professzionális betekintést nyújt a tőzsde rejtelmeibe.
Ennyi szép és jó után ki ne hinné el, hogy a meggazdagodásra a tőzsde egy nagyon hatékony eszköz. Mi azonban éltünk a gyanúperrel, és telefonon is érdeklődtünk. Szerencsére magával az oktatóval sikerült beszélnünk, így megnyugtat minket az a tudat, hogy a gyakorlatorientált, több modulból álló budapesti kurzuson 40-50 főnél több jelentkezőt nem nagyon fogad el. A tanfolyam komolyságát bizonyítandó pedig az egészet vizsga és oklevél is zárja – igaz, némi kétséget ébreszt, hogy a telefonbeszélgetésből kiderül, korábban a biztosítások terén jeleskedett „tőzsdeszakértő” mindössze három éve kereskedik aktívan a BÉT-en, amerikai és egyéb piacokon, és tőzsdei szakvizsgája... hát az nincs. (Igaz, tervezi.) Végül is minket az győz meg, hogy véleménye szerint már százezer forinttal is érdemes elkezdeni tőzsdézni, így kispénzűek lévén úgy gondoljuk, érdemes ellátogatni a fizetős kurzust megelőző ingyenes előadásra.
Kicsit késve érkezünk a terembe, de még akad bőven szabad hely. Az előadást érdeklődve figyeli a mindkét nem képviselőiből álló 40-50, többségében 40 év feletti hallgató. Néhány perc után megtudjuk, hogy a tőzsdézés szakma, amit el lehet sajátítani, és a megfelelő és itt megtanulható stratégiával közép- és hosszú távon egyszerűen nem lehet hibázni. A nyerésre az esély 60-80 százalék között mozog – ez többször is elhangzik, szinte belénk sulykolják –, csupán figyelni kell a vételi jeleket. Itt pár érdeklődőnek hamar leesik: nem világmegváltásról van szó, csupán a technikai elemzés – ez így egyébként még véletlenül sem hangzott el ilyen profánul – csínját-bínját sajátíthatjuk el. Kétkedésünket azonban eloszlatja, hogy az úriembernek küldetése van, egyrészt a tőzsdekultúra terjesztése, másrészt gazdagítani az embereket, így még azt is elhisszük neki, hogy ahhoz, hogy gazdagok legyünk, csak jó hozzáállás kell és a tanfolyamon megtanulható szabályok szorgos elsajátítása.
