Éles eséssel zárta az elmúlt hetet a dollár. A zöldhasú 19 havi mélypontra ért, és – a hálaadásnapi kereskedési szünet miatti alacsony likviditással is segítve – könnyedén áttörte az euróval szembeni 1,30-as árfolyamot (az amerikai piacok pénteken 1,3090-en zártak), és gyengült a fonttal és a jennel szemben is. A lélektani határnak számító szint áttörése újra felkeltette a nemzetközi pénzvilág aggodalmait, ugyanakkor lendületet adott a nyersanyagpiacoknak, felfelé lökve a dollárban jegyzett arany, réz és olaj árát. Előbbi ma este már 638,75 dolláron, a réz 6997 dolláron, a Brent olaj pedig újra hajszállal 60 dollár felett forgott Londonban.
Az elemzők egyrészt a kínai jegybank elnökhelyettese kommentárjának, a gyenge amerikai makroadatoknak és a várhatóan eltérő euró-, illetve dollárkamatpályának tulajdonítják a hirtelen esést, ami a legtöbb elemző szerint ráadásul folytatódni is fog. Az aggodalmakat fokozta, hogy Angel Gurria, az OECD főtitkára kijelentette, a rohamosan gyengülő dollár az USA-ban és ezáltal Európában, illetve Japánban is kamatemeléseket okozhat, ami lassítaná a világgazdaságot.
A gyengülő dollár nyersanyagokra gyakorolt hatása érthető, hiszen ezek euróban és jenben mérve is olcsóbbakká váltak. A befektetők ugyanakkor aggódnak az amerikai piacra vagy csak egyszerűen dollárban exportáló vállalatok részvényeinek leértékelődésétől is. Clive McDonnell, a Standard & Poor’s vezető európai részvénystratégája szerint ha bejönnek a dollárt 2007-re 1,37-re váró becslései, akkor a legnagyobb baj nem is ez lesz. Az igazi gondot ez esetben az európai multinacionális vállalatok részvényei jelentik majd, lévén e cégek a dollárban elért profitjukat fejezik ki euróban. Ez egy gyenge dollárnál csökkenni fog, ami a vezető európai vállalatok esetében, párosulva az Amerikába irányuló export nehezedésével, azt jelentheti, hogy a korábban 9 százalékosra becsült eredménynövekedésük 6 százalékra mérséklődik.
Magyarországon is a dollárelszámolású exportra termelő cégek kerülhetnek bajba leginkább. A gyenge dollár nagyon rosszat tehet például a tőzsdei cégek közül a Rábának, de – a dollárban számoló orosz piac révén – feltehetően a két nagy gyógyszercég, a Richter és az Egis egyébként robusztus profitjára is érzékelhető negatív hatással lehet. Nem véletlen, hogy mindhárman a tegnapi vesztesek közé tartoztak.
