Távozik a Budapesti Értéktőzsdéről a negyedik áramszolgáltató is: a Démász Nyrt. tegnap tartott rendkívüli közgyűlésén a részvényesek ellenszavazat nélkül elfogadták a társaság tőzsdei kivezetéséről szóló előterjesztést – jelentette be a cég a BÉT honlapján. A közgyűlésen alig több mint 5 ezer tartózkodás mellett megszületett határozattal az igazgatóság egyben felhatalmazást is kapott, hogy kezdeményezze a kivezetést a tőzsdénél. Emellett a társaság megszünteti a német piacokon folyó kereskedést (a papírok forogtak Berlinben, Münchenben és Stuttgartban is), csakúgy, ahogy kivezeti a papírokat a luxemburgi értéktőzsdéről és a londoni értéktőzsde mellett működő kereskedésből is. A lépéssel a fő tulajdonos feltehetőleg nyomást akar gyakorolni a 20 ezer forintos nyilvános ajánlat esetleges elvetésén morfondírozó részvényesekre, így érzékeltetve, hogy a későbbiekben egyáltalán nem biztos, hogy lesz lehetőség papírjaik értékesítésére. Az ajánlattevő EDFI számára ugyanis nagyon fontos lenne, hogy a részvényesek zöme elfogadja a piaci szakértők által fairnek mondott, 20 ezer forintos ajánlatot, kiszorítani és így egyedüli tulajdonossá ugyanis csak abban az esetben tudna válni, ha befolyása az ajánlattal átlépné a 90 százalékot.
A közgyűlésen a jelen levő részvényesek – a fő tulajdonos EDFI-n kívül kevesebb mint 16 ezer részvényes volt jelen – ha nem is egyhangúan, de elfogadták a különböző jogszabályok, a társasági törvény és a tőkepiaci törvény, illetve a BÉT szabályzatainak változásából következő alapszabály-változásokat. Abban viszont minden jelen levő részvényes egyetértett, hogy feltételes felhatalmazást adjon az igazgatóságnak a villamosenergia-törvény támasztotta elvárásoknak való megfeleléshez szükséges lépések megtételére. Így a Démász villamosenergia-ipari tevékenységét feltételesen átengedte az ebből a célból létrehozott Démász Hálózati Elosztó Kft.-nek.
Ehhez az alapszabályt is módosítani kellett, amit el is fogadott a közgyűlés, de csak feltételesen. Az összes ezzel kapcsolatos változásnak ugyanis az a feltétele, hogy ezek a lépések, amelyek végrehajtására a társaságot a törvény kötelezi, adómentesek legyenek, így szolidaritási adót se kelljen utánuk fizetni.
A közgyűlésen a külső részvényesek megjelenési aránya nagyon alacsony volt, és ellenszavazat sem történt a tőzsdei kivezetésre. Ez arra utal, hogy a fő tulajdonos folyamatban lévő 20 ezer forintos ajánlata a külső részvényesek számára elfogadható, ezért nem is kísérelték meg az egyébként háromnegyedes döntést igénylő kivezetést blokkolni (a fő tulajdonosnak 60,91 százaléka van). A tőzsdén így hamarosan már csupán két áramszolgáltató részvényével lehet majd kereskedni: az RWE többségi tulajdonában levő Elművel és az Émásszal. Ezekben a társaságokban áttételesen kisebbségi tulajdonos a Démász fő tulajdonosa, az EdF is. Most a parkett leglikvidebb áramszolgáltatója távozik, de piaci vélemények szerint ez bármilyen kedvezőtlen is a tőzsdére nézve, már arra sem kell sokáig várni, hogy a maradék két társaság is eltűnjön a börzéről.
