BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vagyonkezelőként új lehetőségeket keres a Pannonplast

A vagyonkezelővé átalakult Pannonplast minden befektetési lehetőséget megvizsgál, bevásárlásaik során egyetlen szempont a megfelelő hozam elérése. A cég a tervek szerint rövid időn belül értékesíti ingatlanjait, a felszabaduló tőkére alapozva pedig komolyabb akvizíciókon is elgondolkoznak. Gyimóthy Dénessel, a Pannonplast gazdasági igazgatójával beszélgettünk.

2006. október 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

– Nem túl gyakori, hogy egy tőzsdei cég a szokásos jelentési kötelezettségen felül külön és részletesen is alátámasztja, miért is ér, érhet többet a részvény, mint amennyiért a piacon adják-veszik. A Pannonplast mégis alig egy hónappal ezelőtt azzal állt elő, hogy az akkori piaci árnál mintegy 50 százalékkal magasabb, 4500–4700 forint az egy részvényre jutó becsült vagyon nagysága. Az árfolyam néhány nap alatt több mint 10 százalékkal, az éves rekordot jelentő 3659 forintig emelkedett, de még az általános tőzsdei visszaesés közepette is 3400–3500 forint között tartja magát. Miért érezte úgy a menedzsment nem sokkal a féléves gyorsjelentés közzététele után, hogy a hagyományos formákon felül szükséges a részvényesek tájékoztatása?
– A Pannonplast átalakulása indokolta a lépést. Amíg klasszikus termelő cégként működött a csoport, addig számos mutatószám, árbevétel, EBITDA vagy üzemi eredmény létezett a teljesítmény mérésére. A portfólió szűkítése, majd az ezt követő teljes átalakulás után mostanra műanyagipari társaságból lényegében vagyonkezelővé lépett elő a Pannonplast. Így szükségessé vált egy olyan metódus, amely alapján megfelelően értékelhető a cég és a részvényesek kielégítő információt kaphatnak a vállalat helyzetéről. A gyorsjelentésekben közölt egy részvényre jutó saját tőke a számviteli előírások miatt nem feltétlenül ad lehetőséget megfelelő helyzetértékelésre, erre egy ilyen típusú társaság esetében célravezetőbb lehet az egy részvényre jutó vagyon nagyságának vizsgálata.
– Ezért készült inkább vagyonbecslés?
– Igen. Az általunk készített vagyonbecslés a Pannonplast teljes portfólióját felöleli az ingatlanoktól kezdve a műanyag csomagolóeszközök gyártásán át a pénzügyi befektetésekig, kiterjedt a Synergon-részesedésre, az új, jövőbeni üzletágakra, végül az alternatív energiaforrásokba történő befektetésekre. A reorganizáció elmúlt két évének tapasztalatai és nemzetközi normák alapján értékeltük a vállalatcsoportot, ez eredményezte szakmailag megalapozottan a 4500–4700 forintos részvényenkénti vagyont. Természetesen ez nem a részvényárfolyamra vonatkozó becslés, csupán tájékoztatás a befektetőknek, mi is van a cég részvényei mögött.
Egyébként szeretnénk valamilyen szinten rendszeressé tenni, hogy a szokásos gyorsjelentéseken túl részletesebben, ne csak a számviteli szabályok által meghatározott módon mutassuk be a vállalatcsoport helyzetét.
– A részvényesi szempontok nyilvánvalóan ezt leszámítva is fontosak a menedzsment számára…
– Tőzsdei cégként természetes, hogy a menedzsment a befektetők érdekeit szem előtt tartva nem csupán a gazdálkodásra köteles figyelni. Az elmúlt időszakban nőtt az aktivitásunk ilyen irányba is, hiszen a tőzsdei kurzust a valós teljesítmény mellett sok minden befolyásolja. Az idén lényegében havonta került, kerül sor road show-kra. A Pannonplast tulajdonosi szerkezete mindig is szórt volt, számos hazai és külföldi alapkezelő és befektetési bank látott fantáziát a részvényekben. Úgy gondoljuk, hogy az elmúlt időszak változásai után ismét érdemes megismertetni a céget mind a befektetőkkel, mind az elemzőkkel. Fontos megvilágítani a változásokat, hiszen vagyonkezelőként a számos befektetési terület miatt sokkal nehezebb a céget besorolni. Ezáltal azon keresztül, hogy segítséget próbálunk nyújtani az új befektetőknek, keresletet is támaszthatunk a részvények iránt, ami a tőzsdei részvényforgalmunkat kedvezően befolyásolhatja.
– Ez igaz, de a vállalat teljesítménye sem elhanyagolható szempont. A legutóbbi jelentősebb befektetés a szintén tőzsdén szereplő Synergon egy részének megvásárlása volt. A bekerülési árfolyam jóval a mostani tőzsdei kurzus alatt van. Meddig tartják még a részvényeket?
– Bár pénzügyi befektetőnek tartjuk magunkat, a Synergon esetében egyelőre nem készülünk kiszállásra, ugyanis nagy tartalékokat látunk a cégben. A folyamatos tulajdonszerzéssel megszerzett jelentős befolyással azt szerettük volna elérni – ez a legutóbbi közgyűlésen az igazgatósági helyek felének megszerzésével sikerült is –, hogy a társaság működésében, a stratégiaalkotásban is aktívan részt vegyünk, ezekbe a folyamatokba saját elképzeléseinket is belevigyük. Ebben az eddigiek alapján partnernek bizonyulnak a másik nagytulajdonos képviselői is, tehát a munkára tudunk koncentrálni.
Az új igazgatóság még ismerkedik a céggel, a munka első fele, az átvilágítás már folyamatban van, ennek eredményeképpen a múlt héten profit warningot tett közzé a Synergon, ugyanis a menedzsment felismerte, hogy a korábbi számok nem tarthatóak. Az átvilágítás során mind a problémákat, mind a lehetőségeket számba vesszük, erre építjük majd az új stratégiát. Ezt követően érdemes elgondolkodni azon, hogy előkészítsük-e részesedésünk értékesítését. Jelenleg azonban az a cél, hogy a cégben érteket teremtsünk, ami a részvényárfolyamban is megmutatkozik. Bár konkrét időpont nincs kijelölve, befektetési irányelveink 3–5 éves időtávra vonatkoznak, természetesen ez nem jelent semmilyen kötöttséget, mindig az adott cég teljesítménye és a piaci lehetőségek döntenek. Az utóbbira jó példa a néhány napja bejelentett vételi opció kiírása, az ügylet már megköttetett – a részletek üzleti titoknak minősülnek. Reméljük, a Synergon árfolyamát illetően hasonló sikereket fogunk elérni, mint a Pannonplast esetében. Tehát az elvárásaink nagyok, de a lehetőségeink is. A közeljövőben tervezünk elfogadtatni egy vezetői – nem kizárólag felső vezetői – opciós programot, ami motiválja a résztvevőket.
– Milyen új befektetési területekre koncentrál a társaság?
– Vagyonkezelőként az elvárás kizárólag a megfelelő hozam. Természetesen a részvényesi érdekeket szem előtt tartva mi is igyekszünk olyan ágazatokban megjelenni, ahol már van némi tapasztalatunk. Az alternatív energiaforrás mint szakterület sem teljesen új keletű a vállalat életében, műanyagipari cégként az alapanyagárainkra ható olajjegyzés miatt nem idegen számunkra ez a terület. Az üzletágban igen jó lehetőségeket látunk, akár tanácsadóként, akár beruházóként vagy befektetőként, a szerepvállalást mindig az adott projektek döntik majd el. A terveink is ambiciózusak: 2008-ig 200 millió eurót meghaladó értékű projekthez adunk be pályázatot.
– Az újak mellett a hagyományos üzletágak esetében is várhatóak fejlesztések?
– Természetesen továbbra is meghatározó a műanyag csomagolási üzletág. A legutóbbi szerbiai vállalatalapítás is mutatja, hogy ebben a divízióban is folyamatosak a fejlesztések és akvizíciók. Amint az új üzemben elindul a termelés, a következő célpont Bulgária lesz, ahol a terveink szerint már nem zöldmezős beruházással lépünk majd piacra, romániai leányvállalatunkat is továbbfejlesztjük.
– A kompozit szigetelőgyártás a korábbiakkal ellentétben már nem szerepel a pénzügyi befektetések között…
– Igen, FCI Furukawa leányvállalatunk esetében is beigazolódott, hogy a menedzsment a piaci viszonyokhoz igazodva képes gyorsan reagálni. Annak ellenére, hogy a többi tagvállalathoz hasonlóan korábban az értékesítés lehetősége is felmerült, az elmúlt egy évben új piaci lehetőségeket láttunk a cégben. A nemrég megtörtént kapacitásbővítés után új termékek jelentek meg a kínálatban. Ennek nyomán kétéves távlatban szeretnénk megduplázni az EBITDA-értéket.
– A Pannonplast jelentős ingatlanállománnyal rendelkezik. Ezekkel mik a terveik?
– Az ingatlanvagyon egyfajta örökség, de az öt komplexum megtartása tudatos döntés volt, arra számítva, hogy az egy-két évvel ezelőtti állapothoz képest az ingatlanárak folyamatosan nőnek majd. Az eddigi trend alapján mindez helyes döntésnek bizonyult, ugyanakkor egy-két év távlatában már nem látunk olyan potenciált, ami továbbra is indokolná a megtartásukat, így előbb-utóbb tervezzük ezek értékesítését.
– Ez is forrást teremthet a cég számára. Van mire elkölteni a pénzt?
– A Pannonplast jelenlegi helyzete, az igen alacsony eladósodottsági mutató lehetővé teszi, hogy a jövőben akár nagyobb és komolyabb akvizíciókat is végrehajtsunk. Jelenlegi portfóliónkat szeretnénk tovább diverzifikálni, így intenzíven keressük az új lehetőségeket. A jó tőkeellátottság lehetővé tette a sajátrészvény-vásárlásokat is. Ezzel nemcsak a vezetői opciós programhoz akartunk fedezetet biztosítani, célunk volt az is, hogy akár akvizícióknál is felhasználjuk azokat. Nem mellékesen pedig a vagyonértékelés és tőzsdei árfolyam közötti különbség alapján – lévén, hogy bízunk saját értékítéletünkben – gazdasági szempontból is igen jó invesztíció önmagunkba fektetni.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet