BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aláírták az Energopetrol-szerződést

A Mol–INA konzorcium tegnap aláírta az Energopetrol többségi tulajdonának megszerzéséről szóló szerződést. A tranzakció lezárásához még szükséges a versenyhivatal jóváhagyása.

2006. szeptember 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol–INA páros többéves késlekedés után végül pénteken aláírta az Energopetrol többségi tulajdonának megszerzéséről szóló szerződést – jelentette be a Mol a BÉT honlapján. A szerződés értelmében a fele-fele arányban birtokolt konzorcium 60 millió bosnyák márkás (30,7 millió eurós) tőkeemelést hajt végre az Energopetrolnál, így 67 százalékos tulajdonossá válik a társaságban. Ezen az összegen felül további 10 millió márkás összeget (5,1 millió euró) átutalnak a bosznia-hercegovinai kormánynak a többségi tulajdon megszerzéséért. A tranzakció eredményeképpen a konzorcium mellett a kormánynak 22 százaléka lesz a 64 benzinkutat üzemeltető társaságban, míg a fennmaradó részesedés kisbefektetők kezében van már most is. A társaság beruházási programját is a Mol–INA társulás fogja támogatni 150 millió márkával (76,7 millió euró) a következő három évben. A tranzakció zárására viszont még jó ideig várni kell, szükséges hozzá több feltétel is, elsősorban a helyi versenyhivatal jóváhagyása. Ha ezek meglesznek, a konzorciumnak egyértelmű vezető szerepe lesz a bosnyák piacon.
A Mol szempontjából mindenképpen kedvező hír, hogy végre pont kerülhet erre a korábbiaknál kisebb jelentőségű, de több évig húzódó ügyre. Kevésbé jó hírt jelentett ugyanakkor a Merrill Lynch napokban megjelent elemzése, mely a finomítói marzsok jelentős szűküléséről számol be az idei második félévben. Emiatt több európai olajcég minősítésén is rontott a befektetési bank. A Mol esetében annyival jobb a helyzet, hogy az elemző ugyan 2802 forintról 2702 forintra rontotta az éves eredményvárakozását, az ajánlása azonban továbbra is vétel. Ezt azzal indokolja, hogy a Mol esetében magas a dízelkihozatali arány, ahol jobb a helyzet, és a társaságot a Brent–Ural spread is segíti.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet