BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közel 55 milliárdot költene el az Elmű és az Émász

2006. szeptember 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Elmű és az Émász 54,8 milliárd forint becsült értékű európai közbeszerzési felhívást tett közzé – írta az MTI. A két áramszolgáltató a négy évre szóló keretszerződés keretében kábeleket, szabadvezetékeket és transzformátorokat vásárolna. A beszerzésből 35,6 milliárd forint jutna az Elműre és 19,2 milliárd forint az Émászra. A viszonylag magas érték ellenére az 55 milliárd forint négy évre elosztva egyáltalán nem számít példátlannak a két társaság életében, hiszen tavaly az Émász 8,141, az Elmű pedig 17,015 milliárd forintot költött hálózatának fejlesztésére.
A 2005-ös mérlegben a nagyobbik Elmű hálózata 94,104 milliárd forint értéken szerepel, a kisebbik Émász esetében az érték csupán 38,073 milliárd forint. Ezek az értékelések Boross Norbert, a két cég kommunikációs igazgatója szerint meglehetősen távol állnak a valós értéktől, hiszen az utolsó átfogó eszközértékelésre 1992-ben került sor. Ugyanakkor ezt a felértékelést nemsokára el kell végezni, hiszen 2007. július 1-jéig a hálózatot külön társaságba kell kiszervezni. Emiatt pedig meg kell történnie a hálózatok felértékelésének is, ami mindkét cég egyedi magyar mérlegében várhatóan hatalmas nyereséget fog hozni. Az még nem tisztázott, hogy a két cégnek emiatt kell-e szolidaritási adót fizetnie (nyereségadó ezt nem terheli), viszont a felértékelés a konszolidált mérlegben nem is fog látszani, hiszen ez a nyereség valójában nem jelent pluszpénzt a két társaság számára.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet