Az idei év legalacsonyabb havi részvényforgalmát hozta az augusztus a Budapesti Értéktőzsdén, igaz, a 825 milliárd forintnyi – duplikáltan számolt – üzlet még így is jóval magasabb, mint az egy évvel korábbi, amikor is 677 milliárd forint értékben születtek kötések.
A júliushoz képest mintegy 20 százalékos visszaesés persze a nyári uborkaszezonnak tudható be, így valószínű, hogy a tavalyi teljes éves 9661 milliárd forintos forgalmat már szeptemberben – mindössze 9 hónap alatt – sikerül teljesíteni, hiszen már eddig mintegy 8800 milliárd jött össze. Az átlagos kötésnagyság valamivel több mint 3 és fél millió forint volt, és mivel nagy, többmilliárdos át- vagy önkötés nem volt ebben a hónapban, az adat jól mutatja: a kisbefektetőkön még mindig csak elenyésző százaléka múlik a forgalomnak. A múlt hónap érdekessége azonban az volt, hogy trónfosztás következett be a brókercégek forgalom alapján összeállított rangsorában. Az eddig a dobogó legfelső fokát rendre megszerző Erste – mindössze 4 milliárd forinttal – most lecsúszott az elsőségről, amelyet a K&H Equities szerzett meg.
A BUX egyébként augusztusban egy hónap alatt 463 ponttal, 2 százalékkal csökkent, a hónap utolsó napján 22 131 ponton állt.
A tőzsdei árfolyam-nyereségadó szeptember elsejei bevezetése a várakozásoknak megfelelően nem hozott látványos többletforgalmat augusztusban a részvénypiacon, ellenben – a dátumtól feltehetően nem függetlenül – jelentősen, az előző havi 422,2 millió forintról 3,3 milliárd forintra nőtt a befektetési és kárpótlási jegyek együttes forgalma. Ezzel függ össze az is, hogy a múlt hónapban több új zárt végű befektetési alap jegyeit vezették be a tőzsdére.
A derivatív piacon a határidős BUX-ra 274 milliárd forint értékben születtek üzletek, ami közel 10 százalékos csökkenés az előző hónaphoz képest, ugyanakkor a részvények határidős forgalma, mintegy felével növekedve, elérte az 529 milliárd forintot.
