BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Húszezer forint a Démász-ajánlat

A Démász Rt. tőzsdén forgó 39,1 százaléknyi részvényére húszezer forinton kíván nyilvános ajánlatot tenni a fő tulajdonos EdFI. Az ajánlattevő tőzsdei kivezetést, kiszorítást és a társaság zárttá alakulását szeretné elérni.

2006. augusztus 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A piaci várakozásoknak teljes egészében megfelelő bejelentéssel oszlatta el a bizonytalanságot a Démász Rt., fő tulajdonosa, az EdFI (EdF International) nyilvános vételi ajánlatot tett közzé 20 ezer forintos áron a társaság összesen 1 millió 447 ezer 506 darab normál és egy szavazatelsőbbségi részvényére (az utóbbi az állami aranyrészvény). Az EdFI a 18–20 ezer forint közötti várakozások sávjának felső szélén tette az ajánlatot, feltehetően a piaci szereplők többségének megelégedésére. Ez az ár az ajánlattevő számításai szerint 22 százalékkal haladja meg a törvény szerint kötelező minimális ajánlattételi szintet és jóval magasabb még a felfüggesztés napján – amikor több mint 12 százalékkal emelkedett az árfolyam – érvényes 17 300 forintos záróárnál is.
A Démász fő tulajdonosának szándékaira az ajánlattétellel kapcsolatban az ár is utal, de azok a szövegből is egyértelműen kiderülnek. A cél minél több részvény megvásárlása, tőzsdei kivezetés és kiszorítás, végül a társaság zárttá alakítása. Ezzel a tranzakcióval az EdFI meg kívánja erősíteni jelenlétét Magyarországon és Közép-Európában, illetve racionalizálni tevékenységét. Az ajánlat elfogadására ötven nap áll a részvényesek rendelkezésére, legfeljebb öt nappal azután, hogy a PSZÁF azt jóváhagyta és közzétették. Ugyanakkor ha a fő tulajdonos 75 százalék feletti részesedésre tenne szert – ami a jelenlegi helyzetben elég valószínűnek tűnik –, akkor még a Magyar Energia Hivatal engedélyére is szükség lesz a tranzakció lezárásához.
A francia többségi tulajdonú áramszolgáltatóval a tőzsde leglikvidebb közszolgáltató-részvénye tűnik el a parkettről, amely hosszú évek óta stabil osztalékfizető képességével és kiszámítható üzletpolitikájával az intézményi befektetők egyik kedvence volt. A fő tulajdonos az elmúlt években bármikor folyamodhatott volna ehhez a lépéshez, amivel sokszor olcsóbban juthatott volna a papírokhoz, mint a mostani, némelyek által gálánsnak tartott ajánlattal. Mégis, az áramszektort ismerők számára valószínűleg nem meglepetés, hogy pont most került sor erre a lépésre.
A jövő év július 1-jét követő árampiaci nyitás, az azt követő verseny és az addig a törvény előírásai szerint végrehajtandó tevékenység-szétválasztás láthatólag olyan kihívások elé állítja a cégeket, amit például az EdFI már nem akart a tőzsdei keretek között végrehajtani. A verseny éleződésével ugyanis a cégek számára egyre fontosabb lehet, hogy versenytársaik minél kevésbé lássanak bele tevékenységükbe, aminek a tőzsdei jelenlét nem igazán kedvez. Ezután logikus feltevés, hogy hasonló folyamatok játszódnak majd le az Elmű és az Émász esetében is – hiszen ami nem jó az EdFI-nek, az vélhetően az RWE-nek sem jó –, de ennek a német fő tulajdonos egyelőre semmi jelét nem adja. Igaz, az ő helyzete jóval bonyolultabb, hiszen mindkét cég esetében társa van, mégpedig áttételesen éppen a most a Démászt kivásárló EdFI, illetve az Elmű esetében még a fővárosi önkormányzat is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet