A Démász többségi tulajdonosa, az Electricité de France International (EdFI) hétfőn bejelentést kíván tenni egy jogügyletről, amely várhatóan jelentősen befolyásolni fogja a Démász Rt. részvényeinek értékét – tette közzé tegnap a társaság igazgatósága, egyben kérve a Budapesti Értéktőzsdét, hogy a kereskedés felfüggesztését hosszabbítsa meg hétfőn tőzsdezárásig. A bejelentésből semmi sem derül ki arról, hogy mi is az a bizonyos jogügylet, ami miatt az árfolyam szerdán egyetlen nap alatt 12 százalékkal emelkedett (NAPI Gazdaság, 2006. augusztus 24., 9 oldal). Mindazonáltal a piac bizonyosra veszi, hogy a háttérben egy felvásárlási ajánlat áll. A piaci találgatások most már szinte csak a reménybeli árról szólnak – ezt a szereplők többsége a 18–20 ezer forint körüli szintre teszi –, azzal nem is foglalkozik senki, hogy milyen jogügyletről lehet szó, és ki is tenne felvásárlási ajánlatot.
Lehetőség pedig több is van, hiszen az EdFI dönthetett úgy, hogy a versenypiacra való készülődés előtt meg szeretné szerezni a társaság részvényeinek minél nagyobb részét (60,9 százalék van a birtokában). Ugyanakkor az is lehetséges, hogy megállapodott valamilyen szakmai – az sem kizárt, hogy pénzügyi – befektetővel többségi részvénycsomagja eladásáról. A piac persze jól számol, hiszen bármelyik lehetőség következik is be ezek közül, szinte bizonyos, hogy nyilvános ajánlatot kell majd tenni a részvényesek felé, mégpedig a nagytulajdonosok közti tranzakciós áron (persze, ha az EdFI lenne a vevő, akkor nincs ilyen ár, és ebben az esetben a tőzsdei átlagár számít, tehát lehet még csalódni). Hétfőn mindenesetre sok minden kiderülhet.
