Szokatlanul nagy, közel 41 ezer darabos forgalom és 12 százalékot meghaladó árfolyam-emelkedés jellemezte tegnap a Démász kereskedését. Az áramszolgáltató papírjainak árfolyama 17 300 forintig emelkedett, mielőtt a tőzsde a kibocsátó kérésére felfüggesztette volna a kereskedését. A piacon már ezt megelőzően elterjedtek a pletykák, miszerint az EdF 60 százalékos tulajdonában álló áramszolgáltató részvényeire nyilvános vételi ajánlatot készül tenni valaki. A Budapesti Értéktőzsde a felfüggesztés indoklásában arról tájékoztatta a befektetőket, hogy a kibocsátó a kérelmében ugyan egynapos felfüggesztést kért, ám előre jelezte, hogy igazgatósága további halasztást fog kérni, várhatóan augusztus 28-áig. A kérést azzal indokolták, hogy a piacon olyan információk foroghatnak, amelyek megítélésük szerint nem mindenki számára egyformán elérhetőek.
A NAPI Gazdaság kérdésére Lehóczky Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója elmondta, hogy a társaságnál semmi olyan információval nem rendelkeznek, ami a viharos gyorsasággal bekövetkező árfolyamváltozást indokolná. Ugyanakkor ők is értesültek a piaci pletykákról és a megnövekedett piaci aktivitást is érzékelték. Ezért döntöttek a felfüggesztés kérése mellett, és egyben intézkedtek arról, hogy a Démász igazgatósága járjon utána, milyen valóságos információk állhatnak az események hátterében. Ha ennek során olyan adatokhoz jutnak, melyek igénylik a befektetők további tájékoztatását, akkor azt meg fogják tenni.
A piaci pletykák a szűkszavú menedzsmentnél – a tőlük kapott információ legfeljebb annyit mond, hogy valószínűleg nem a Démász várható profitrobbanása okozta a megnövekedett vételi kedvet – sokkal többet árulnak el.
A piaci szereplők részéről már régóta élő feltételezés, hogy az EdF a viszonylag gyenge magyarországi pozíciói miatt, megfelelő áron, akár el is adná a Démászt, igaz, maga az EdF ennek eddig semmi jelét nem adta. A tranzakció vevői oldalára sokan már odaképzelték a két magyarországi versenytársat, az RWE-t és az E.On-t is, mások az új csehországi regionális energiamultit, a CEZ-t, de van olyan feltételezés is, amely egyszerűen a főtulajdonos kivásárlási szándékát sejti a háttérben. Ugyanakkor a NAPI Gazdasághoz olyan híresztelés is eljutott, hogy egy francia befektetési bank érdeklődne az áramszolgáltató EdF kezében levő 60,91 százalékos részvénycsomagja iránt (egy befektetési bank esetében persze nem elrugaszkodott feltételezés, hogy valakinek a helyében lép fel és később mégis kiderül, hogy szakmai befektető áll a háttérben). Annyi bizonyos, hogy ha valóban megvenné valaki a Démász többségi pakettjét az EdF-től, annak biztosan nyilvános vételi ajánlatot kellene tenni a tranzakciós áron, de minimum a 180 napos tőzsdei átlagáron, ami kicsivel több mint 16 ezer forint.
