BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Amerika felhúzta Európát

2006. augusztus 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az európai részvénypiaci porond változatos képet mutatott: a kezdés után még a vevők voltak többségben, később azonban irányt váltottak a mutatók, miután a ZEW német gazdaságkutató intézet befektetői bizalmi indexe sokkal rosszabb lett a vártnál. A süllyedésnek induló indexek a New Yorkban tapasztalható optimizmus miatt azonban ismét emelkedni kezdtek, bár a londoni mutató nem tudott pluszba kerülni.
Ezek után az Amerikában kialakult vevői nyomás részben annak volt köszönhető, hogy a hírek szerint Irán kész tárgyalni a nukleáris kísérletek ügyéről. További lökést adott az árfolyamoknak, elsősorban a technológiai szektornak, hogy a chipgyártással foglalkozó, jelenleg a piac ötödét felügyelő AMD bejelentette: 2008-ban 30, egy évvel később pedig 40 százalékos piaci részesedés elérésére törekszik. Szintén segítette az AMD emelkedését, hogy a Bear Searns felminősítette papírjait, amelyek a kereskedés derekán már hatszázalékos pluszban jártak.
Tokióban is derűlátás jellemezte a piacot: a növekvő olajárak nyomán emelkedő pályára álló energiacégeknek és az euróhoz képest gyenge jennek köszönhetően erősödő exportőrök jelentős növekedéshez segítették az irányadó indexet. A devizapiacokon az euró a már említett gyenge ZEW-index miatt gyengült a dollárral szemben, a londoni nyitáskor még 1,288-nál járó kurzus lapzártánkkor 1,28 körül ingadozott.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet