Az áramszolgáltató társaságok gyorsjelentése ritkán szolgál váratlan fordulatokkal, az RWE többségi tulajdonában lévő két áramszolgáltató, az Elmű és az Émász tegnapi jelentése közül az utóbbi mégis meglepte a piacot. Az ország legnagyobb, Budapest ellátásáért felelős áramszolgáltatója a tőle várt teljesítményt produkálta 1649 forintos részvényenkénti eredményével, ami 1,9 százalékos csökkenést jelent konszolidáltan a nemzetközi számviteli szabályok szerint. Ennek a magyarázata meg is található a magasabb adózásban, ugyanis az adózás előtti eredményeket összehasonlítva már 5 százalékos növekedés következett be.
A német multi kisebbik, miskolci székhelyű áramszolgáltatója viszont drasztikus, több mint 66 százalékos eredménycsökkenésről számolt be az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Ez 245 forintos részvényenkénti eredményt jelentett az előző évi 729 forintos szint után, óriási zuhanást okozva a konszolidált profitban. A magyar mérleg szerinti eredmény ugyanakkor már egészen mást mutat, az osztalékalapnak is felfogható profit ugyanis nagymértékben, 77 százalékkal, 1,4 milliárdról 2,48 milliárd forintra nőtt.
Ez részvényenként 812 forintot jelent szemben a tavalyi év hasonló időszakának 457 forintos eredményével, amely növekedés főként a leányvállalatoktól (a TVK és BC erőműtársaságok) kapott 1,58 milliárd forintos osztaléknak köszönhető. A értékesítést illetően egyik áramszolgáltató sem áll rosszul annak ellenére, hogy a villamosenergia-értékesítés mindkét cég esetében csökkent, az Elműnél 4, az Émásznál 2 százalékkal. Mind a két gyorsjelentés megjegyzi ugyanakkor, hogy a közüzemi és a szabadpiaci értékesítés összesítve már a gazdaság növekedésével harmonizáló, sőt az Émász esetében azt meghaladó növekedésről tanúskodik.
