Az idei első, csalódást okozó negyedév után egészen kiváló eredményről adott számot a Mol Rt. tegnap megjelent gyorsjelentése. A cég 76,7 milliárd forint nettó eredményt termelt három hónap alatt, ez 19 százalékos javulás az előző év második negyedévéhez képest. A féléves összehasonlítás már 38 százalékos javulásról tanúskodik, ami azt jelenti, hogy az idén már 1900 forint körüli részvényenkénti eredményt termelt meg (igaz, ebben benne van az első negyedévben eladott gázüzletág nyereségének 850 forintja is). Az olajcég, úgy tűnik, lassan minden negyedévben meglepi az elemzőket. A várt 64 milliárdos nettó eredményhez képest most pozitív volt a meglepetés, szemben a múlt negyedévvel, amikor a meglepetést a jó kutatás-termelés mellett kifejezetten gyengén teljesítő feldolgozás-kereskedelem okozta. A legutóbbi negyedévben a kutatás-termelés divízió továbbra is jó, 32,5 milliárdos üzleti eredménye csalódással töltötte el a piacot, amely a magas olajárak és a forintban számolva erős dollár miatt magasabb eredményre számított. A magasabb bányajáradékok és az orosz exportvám miatt az elvonások ugyanakkor 81 százalékkal nőttek az előző év hasonló időszakához viszonyítva, így végül mégsem született kiemelkedő eredmény. A feldolgozás-kereskedelem divízió viszont kitett magáért 69,1 milliárdos üzleti eredményével, ami még akkor is kiváló, ha a készletátértékelések hatását (ami 14,6 milliárddal javított) is figyelembe vesszük.
A jó szám elsősorban a kedvező iparági környezetnek volt köszönhető, az olajcéget a mostani negyedévben ugyanis egyaránt segítette a Brent és az Ural olaj árkülönbségének növekedése és a táguló finomítói marginok. Ehhez járult még a hazai értékesítés robusztus növekedése is, így ebben a divízióban szinte minden jól alakult. Ráadásul a kedvező környezet egyelőre fennmaradni látszik.
A gázüzletág eredményét elég nehéz értékelni, hiszen a második negyedévben már sem a nagykereskedelem, sem a tárolás nem volt meg, a megmaradó szállítás pedig – mivel monopoltevékenység, szabályozott árakkal –, nagy változást nem hozhatott. Igazi csalódást csak a petrolkémia-üzletág hozott, ahol a kedvezőtlen piaci tendenciák miatt változatlanul minimális az eredmény, pedig az ágazatban működtetett kapacitások évről évre nőnek. (Úgy tűnik, itt a méretgazdaságosság közgazdasági alapigazsága nem érvényesül.)
Az olajtársaságnak mindezek után nem kell különösebben szégyellnie utolsó negyedévét, a többi olajcéggel összehasonlítva is a részvényesek megelégedésére tarthat számot. Ugyanakkor a piac mégsem nevezhető igazán lelkesnek, ami az árfolyam változatlan szintjében is megmutatkozik. A magyarázat valószínűleg abban keresendő – amint arra a Citigroup tegnap megjelent elemzése is rámutat –, hogy a feldolgozás-kereskedelem üzletágban a piaci környezet nagyon hirtelen változhat, akár a mostani kedvezőről kedvezőtlenre is. Ráadásul a Mol most is sokkal jobb nettó eredményről adhatott volna számot, ha nem kellene mind Magyarországon, mind Szlovákiában magasabb adókkal szembenéznie (igaz, itthon még van esély a 100 százalékos adókedvezmény megszerzésére is, ami meglepetést is okozhat). A brókercégek ezért, hiába a jó eredmény, csak vonakodva javítanak ajánlásaikon és emelik céláraikat. Ez látszik most meg a tőzsdei árfolyamon és nem tudni, hogy a helyzet rövid távon változik-e.
