BUX 139950.60 0,23 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megakadhat az árampiaci átalakulás

2006. július 30. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megakaszthatja az áramszolgáltatók átalakulási folyamatát az újonnan bevezetett szolidaritási adó, olyan magas egyszeri adófizetési kötelezettséget eredményezhet. A 2007. július elsejétől az összes áramszolgáltató számára törvényben előírt tevékenységszétválasztási kötelezettség végrehajtásához ugyanis szükséges az utoljára 1992-ben értékelt hálózati vagyon felértékelése, ahogy ez történt korábban az MVM-nél vagy a Molnál. Ha ez az áramszolgáltatóknál is megtörténik, az a magyar anyavállalati mérlegben (a tőzsdei szempontból fontos IFRS konszolidált mérleget nem érinti) egy egyelőre bizonytalan nagyságú, de vélhetően hatalmas összegű számviteli nyereséget fog eredményezni az adott évben.
A magyar adójogban erre a könyvekben keletkező, de valós nyereséget nem eredményező felértékelésre létezik egy kedvezményezett eszközátruházásnak hívott meghatározás, amit akkor használnak, ha a teljes üzleti tevékenységet átruházzák egy új vállalatba. Ennek az áramszolgáltatók szempontjából az a lényege, hogy a látszatnyereség mentes a társasági adófizetés alól. A szolidaritási adó 4 százaléka azonban ebből a szempontból új elem. Mint Lehóczky Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója elmondta, ez eddigi ismereteik szerint ezt meg kell fizetni az átértékelésből származó nyereség után.
Márpedig ez olyan összeg – számot nem volt hajlandó mondani, a mi becslésünk szerint azonban milliárdos tétel –, ami bőven elég arra, hogy az igazgatóság ne javasolja a tranzakció végrehajtását a részvényeseknek. Ugyanez lehet a helyzet az Elmű és az Émász esetében is, annyi különbséggel, hogy a Démász ezt a saját menetrendje szerint már az idén végrehajtaná, noha a kötelezettség csak jövő év közepén állna fenn.
A jelenlegi állás szerint tehát patthelyzet van, az új adóval az áramszolgáltatók számára olyan teher jött be, ami nem csupán a normál működésüket terheli. Egy véletlenül éppen egy éven belül végrehajtandó törvényi kötelezettségnek való megfelelés érdekében olyan lépést kell végrehajtaniuk, amely máskor csupán a könyvelést érintené, most azonban hatalmas összeg megfizetésére kötelezné őket. A Démásznál ezzel kapcsolatban annyit közöltek, hogy az átalakulási folyamatot folytatják, és remélik, hogy hamarosan születik egy olyan rendelkezés, ami megszünteti ezt a helyzetet.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet