BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehéz idők járnak a Démászra

Az értékesítés növekedése ellenére romló eredményességet tükröz a Démász Rt. féléves gyorsjelentése, egyedül az osztalék-alap javult. A mutatók azonban némiképp csalókák.

2006. július 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Romló eredményességet tükröz a szegedi áramszolgáltató, a Démász Rt. féléves gyorsjelentése. A társaság az elosztott villamos energia mennyiségét a negyedévben növelni tudta 1,42 százalékkal, de az általában az eredményre is jó hatást gyakorló tényező most nem volt elég ahhoz, hogy a profit is nőjön. A társaság által közüzemben értékesített villamos energia mennyisége ugyanis már jelentősen csökkent (a negyedévben több mint 7 százalékkal), és a kieső árrést most már a D-Energia Kft.-n keresztül végzett szabadpiaci tevékenység sem tudta pótolni.
A D-Energia ugyanis, bár közel háromszorosára növelte értékesítését (ez és az árak növekedése okozta az árbevétel 20 százalékos emelkedését), a korábbinál alacsonyabb nyereségességgel kénytelen működni. A szabadpiacon az árak ugyanis nőttek, ráadásul a forintgyengülés a részben euróban vásárolt energia beszerzési árát is emelte. Így a szabadpiaci tevékenység inkább csak mennyiségi szempontból nevezhető sikeresnek, profitszempontból már nem annyira, még akkor sem ha a Démász olyan ügyfeleket tudhat magáénak, mint a Tesco áruházlánc vagy a Pannon.
A szabályozott piacon most is, mint mindig, az árakkal volt baj, a tarifák továbbra is kedvezőtlenek a Démászra nézve, így hiába a változékony időjárás és a hálózati veszteség viszonylag alacsony szintje. Ráadásul a szabályozott piacon a kedvezőtlen tarifák, a szabadpiacon pedig az emelkedő beszerzési költségek miatt a jelentős árbevétel-növekedés ellenére az árrés és így a nyereségesség is romlott (a féléves árbevétel mindössze 24,4 százaléka az árrés, míg tavaly ez 30,89 százalék volt). Az eredménykimutatásban szereplő számoknál ugyanakkor mégis kisebb volt a romlás, mivel a tavalyi év hasonló időszakát egy egyszeri, az MVM-től a rossz árak miatt kapott 400 milliós kompenzáció javította, a valósnál rosszabbnak tüntetve fel az idei eredményalakulást.
Mégis, ilyen számok mellett hogy nőhetett több mint 6 százalékkal az osztalékalap? A tavaly jó eredményeket elérő szabadpiaci értékesítéssel foglalkozó D-Energia Kft. a mostani negyedévben osztalékot fizetett, ami az eredményt nem (hiszen az a tavalyi évben már megtörtént), az idei osztalékalapot viszont javította. Osztalék azonban csak egyszer folyik be egy évben, a következő negyedévekben már csak a hőség miatt használt légkondicionálókban bízhatnak a Démász-részvényesek, ha a tavalyinál több osztalékot szeretnének.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet