Lubomír Jahnátek gazdasági és Ján Pociatek pénzügyminiszter tárgyalásokat kezdenek Szlovákia vezető gáz-, olaj- és áramtermelő társaságaival – döntött tegnap a Fico-kormány. Robert Fico miniszterelnök szerint a kabinet képviselői már felvették a kapcsolatot a Slovnafttal, ezt az értesülését érdeklődésünkre megerősítették a pozsonyi olajfinomítóban. A tárgyalások ténye azért fontos, mert az újdonsült szlovák kormány részéről többször elhangzott, hogy akár az árszabályozás eszközét is alkalmazná annak érdekében, hogy csökkenjen az energiahordozók ára. A Mol leányvállalatát ez nyilvánvalóan nagyon nehéz helyzetbe hozná, és nem hagyná érintetlenül a Mol nyereségét sem. Az eddigi demagóg, a benzinárakat a Slovnaft nyeresége terhére csökkenteni szándékozó kijelentésekkel szemben a tárgyalások ténye már önmagában is pozitív lehet. Ugyanakkor egy, a szlovák gazdasági minisztériumban a kormány által megvitatott anyagból kiderül, hogy a javaslatként felmerült jövedékiadó-csökkentést önmagában nem, csak a Slovnaft akár a hatósági árszabályozás révén történő domináns piaci pozíciójának megtörése mellett képzelik eredményesnek.
A szlovák eseményeket az elemzők egyelőre nem veszik figyelembe a részvények árazásánál. Az Erste legfrissebb elemzése ugyan leminősítette a társaságot felhalmozásról tartásra (igaz, 21 550 forintos árfolyam mellett 22 800 forintos célárral, amit éppen tegnap ért el a részvény ára), ennek okai között inkább a növekvő magyar kamatszintet említik, amiért a részvény talán kevésbé vonzó már, mint korábban, 62 milliárdos várható féléves profitja ellenére. Az Erste elemzője ugyanakkor a piaci várakozásokhoz képest inkább pesszimista, a konszenzus átlaga ennél magasabb eredményt valószínűsít.
