A gyorsjelentési időszak legsűrűbb hete elé nézünk, és bár a piaci várakozások az eredmények további növekedését vetítik előre, a legtöbben mégsem számítanak pozitív reakcióra a befektetők részéről – írja Alexandra Twin, a CNNMoney kolumnistája az amerikai piaci kilátásokról.
A már megjelent gyorsjelentések és az elemző várakozások alapján az eredmények átlagosan 13,6 százalékkal nőnek majd. A piac azonban egyáltalán nem optimista, és a legvalószínűbb reakció rossz eredmények esetén esés, jó eredmények esetén pedig egyszerű közöny. Russell Lundeberg, a Barrett Capital Management befektetésekért felelős vezetője szerint rengeteg a félelem a piacon, és ez elsősorban nem a vállalati eredményekből, hanem a gazdaság általános állapotából és a geopolitikai kockázatokból ered. A piac elsősorban az energiaárak és a kamatok alakulására fog figyelni, és sokkal kevésbé a vállalati eredményekre.
A piac a tavaszi szárnyalás óta gyakorlatilag lefelé irányuló trendben van, még akkor is, ha néha napokra ez ellenkezőjébe fordul. A hírek közül szinte csak a rosszakra reagálnak a befektetők, a jó hírek többségét vagy figyelmen kívül hagyják, vagy addig szedik ízekre, amíg azok is elkezdenek rossz híreknek látszani.
Erre a legjobb példákat az Intel és a Dell szolgáltatta, amelyek elszomorító teljesítményükkel a mélybe taszították a részvényárfolyamot és vele együtt a Nasdaqot is, ugyanakkor a Microsoft, a Motorola és a Google által szállított jó eredményeknek – amelyek akár emelkedésbe is fordíthatták volna a piacot – szinte semmi hatásuk sem volt.
Nem különbözött ettől a Fed elnökének, Ben Bernankénak a múlt szerdai szavaira támadt kérészéletű fellendülés sem, amelynek pozitív, a kamatemelési ciklus végét jelző értelmezését már a következő napon ellenkezőképpen értelmezte a piac. Mindezen pedig az sem segít, hogy az energiaszektor cégei az emelkedő olaj- és nyersanyagáraknak köszönhetően valószínűleg az összes szektor közül a legmagasabb negyedéves eredménynövekedést fogják produkálni éves összehasonlításban.
