A bosnyák kormány csütörtökön jóváhagyta a legnagyobb boszniai benzinkúthálózat, az Energopetrol többségi tulajdonának az eladását a Mol és az INA konzorciumának. A kormány jóváhagyó döntésére és az ezzel kapcsolatos szerződéstervezet aláírására banki nyomásra került sor, mivel a súlyosan eladósodott Energopetrol számláit már korábban zároltatta a Bank Austria-Creditanstalt (NAPI Gazdaság, 2006. július 9., 9. oldal) és az Energopetrolra elkerülhetetlenül csőd várna – írta a Reuters.
A konzorcium 10,2 millió boszniai márkát (6,7 millió dollár) ajánlott a 67 százaléknyi tulajdonrészért, továbbá 60,2 millió márkát adósságszolgálatra fordít. A 66 kúttal rendelkező cégbe további 150 millió márkát be is ruházna a vevő. A 67 százaléknyi rész mellett 22 százalék a kormány és 11 százalék kisbefektetők kezében lenne további három évig. A vevők beleegyeztek, hogy az üzletnek nem része az a hotel, amelybe az Energopetrol korábban pénzt fektetett, valamint az üzemanyag-terminálok sem, amelyek stratégiai fontosságúak a bosnyák kormány számára.
A nagy kérdés, hogy ezután valóban sor kerül-e a cég eladására – korábban ugyanis volt már egy jóváhagyó kormánydöntés, amit a parlament megvétózott –, vagy később újabb akadály tűnik fel. A bosnyák kormány közleménye szerint a döntést még jóvá kell hagynia az Energopetrol felügyelőbizottságának, valamint a részvényesek közgyűlésének, majd ezután terjesztik aláírásra a miniszterelnök elé. Mindenesetre Nusret Mamic, az Energopetrol szakszervezeti vezetője egy bosnyák lapnak úgy nyilatkozott, hogy az ügylet létrejött, úgyhogy a cég számláit szerinte már fel kellene szabadítani.
