Mauritániában és Zambiában keres kutatási lehetőségeket az Ina, miután a nagyobb olajtartalékkal rendelkező országok piacán egyre kíméletlenebb a verseny. Líbiában az utolsó ajánlattételkor hihetetlen küzdelem folyt – jelentette ki Zdenko Dvorscak, az Ina afrikai igazgatója a Bloombergnek. A kisebb cégeknek, mint a 25 százalékban Mol-tulajdonban levő InA-nak, szerinte csak a kevésbé érett piaccal rendelkező országokban nyílik igazi esély. Az Ina jelenleg Angolában, Albániában, Algériában, Líbiában, Egyiptomban, Szíriában és Oroszországban folytat kitermelést. (A horvát olajvállalatban a Mol tovább tervezi növelni részesedését.)
A Mol és az Ina Boszniában is jó ideje terjeszkedni szeretne, ahol a horvát céggel együtt tettek ajánlatot a boszniai olajvállalat, az Energopetrol megvásárlására. A tranzakció a bosnyákok szempontjából vélhetően eléggé fontos volna, mert amint az MTI-nek egy szarajevói újságra hivatkozó híréből kiderül, a cég számláit – egy 10 millió eurós adósság miatt – zároltatta a Bank Austria-Creditanstalt. A banknak állítólag a cég 25 legjobb kútjára és irodaházára is jelzálogjoga van.
A Mol ugyanakkor Romániában finomítót szeretne vásárolni három-öt éven belül. Ez a finomító azonban nem a Rafo Onesti lesz – derült ki a Mol Romania pénzügyi igazgatójának szavaiból, akit a Bucharest Daily News idézett. Elmondta, hogy a cég a román piacon a jelenlegi 12-13 százalékról 20 százalékra szeretné feltornászni piaci részesedését.
