Közös társaság megalapításáról állapodott meg tegnap Budapesten a Mol képviseletében Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató, illetve a Gazprom részéről Alekszej Miller vezérigazgató. A vállalkozás célja a Kék áramlat (Blue Stream) névre keresztelt gázvezeték Dél-Európáig tartó szakasza megépítési lehetőségének vizsgálata, illetve egy ehhez kapcsolódó, 10 milliárd köbméteres magyarországi gáztároló megépítése – közölte a Mol. A projekttársaság tulajdonjoga – a Panrusgazhoz hasonlóan – fele-fele arányban oszlik meg a két cég között, a vállalatot Magyarországon jegyzik be. A Kék áramlat gázvezeték Oroszországból megy Észak-Törökországba.
Ennek mintegy ötmilliárd euróba kerülő meghosszabbítása jönne el öt év múlva egészen Dél-Európáig, lehetővé téve a Gazpromnak az Európába történő gázszállításokat Ukrajna megkerülésével. Magyarország ebben a tervben regionális elosztóközpont lehetne, jelentős tranzitszállításokkal a balkáni államok felé és nagy helyi tárolókapacitással. A projekt a tranzitbevételeken keresztül hasznot hajtana a Molnak és a gáztárolóval jelentősen növelné Magyarország ellátásbiztonságát.
Az ez utóbbit fontos szempontnak minősítő Kóka János gazdasági miniszter tegnap a Reutersnek elmondta, hogy az ezzel párhuzamosan évek óta a megvalósíthatóság vizsgálatának állapotában megrekedt Nabucco projekt is fontos Magyarország számára. Ennek támogatására hétfőn írnak alá egy megállapodást Bécsben.
