A Gazprommal társulhat a Mol az Udmurtnyeft megszerzésére – tudósított tegnap a piaci szereplők nagy meglepetésére az Interfax hírügynökség a Gazprom Nyeft vezérigazgató-helyettesére, Alekszandr Rjazonovra hivatkozva. Ő újságírók előtt kijelentette, hogy a Gazprom és a Mol előzetesen megegyeztek egy konzorcium alakításáról, hogy közösen szerezhessék meg a TNK-BP tulajdonában levő Udmurtnyeftet, Oroszország Udmurtia Köztársaságának legjelentősebb kőolaj-kitermelőjét. A Gazprom-vezető által lehetségesnek nevezett konzorcium megalakításának hírét senki sem erősítette meg hivatalosan, a Moltól csupán annyit lehet megtudni, hogy ők is részesei az értékesítési folyamatnak, amelyről annak lezárultáig nem nyilatkoznak. Oroszországban úgy lehet a legkönnyebben elérni valamit, ha társulunk egy nehézsúlyú, helyi partnerrel – idézte egy kínai bennfentes szavait a Reuters alapján az MTI-Eco a szintén versenyben levő kínai Sinopec cég esélyeivel kapcsolatban (ők egyes meg nem erősített hírek szerint az orosz állami kézben levő Rosznyefttel társultak). A kínai bölcsesség, úgy tűnik, a magyar menedzserek számára is nyilvánvaló volt, ráadásul a Gazprommal való társulást egyértelműen győzelemre esélyesnek ítélte meg a piac, legalábbis ez tűnik ki a Mol tegnapi, közel 1100 forintos árfolyam-emelkedéséből.
Ennek meg is
lehet az alapja, ugyanis korábban a Bloomberg hírügynökség az orosz Vedomosztyi hírére hivatkozva azt közölte, hogy a Gazprom, amely a tulajdonában álló Szibnyeftyen keresztül a pályázók között van, annak ellenére fogja megnyerni az olajmezőt, hogy a pályázaton a legalacsonyabb árat ajánlotta. Az ok egy kapcsolt üzletben keresendő, a TNK-BP ugyanis rendelkezik egy Kovitka nevű gázkitermelési projekttel, amelynek hasznosításához szüksége van a Gazpromra. Ezért az orosz gázóriást beengedné többségi tulajdonrésszel a Ruspan International nevű gázkitermelő cégébe, és esetleg még az Udmurtnyeftet is neki adná el. Mindezek és annak alapján, hogy korábban az Udmurtnyeft megvásárlásával 3 ezer forintos részvényenkénti értéknövekedést valószínűsítettek az elemzők, a Mol tegnapi áremelkedése nem is tűnik olyan különlegesen nagynak. Ugyanakkor a bizonytalanság továbbra is nagy, hiszen mára már mindegyik versenyző egy orosz céggel, a kínai Sinopec a Rosznyefttel, az indiai ONGC pedig a szintén orosz Iterával közösen pályázik, a TNK-BP pedig továbbra is hallgat. A cégért fizetendő ártalálgatások eddig 2 és 4 milliárd dolláros összeg között szóródnak.
