Alekszej Miller, a Gazprom elnöke és Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a szénhidrogén-kitermelést és a Magyarországon át folyó gáztranzitot érintő együttműködés továbbfejlesztéséről tárgyalt csütörtökön Moszkvában – tette közzé a Gazprom. A közlemény szerint a cégek első emberei a magyarországi gáztárolók közös modernizálásáról és újak építéséről is beszéltek. Megegyeztek abban is, hogy a tárgyalásokat júliusban folytatják.
A viszonylag rövid közlemény csupán erről szólt, az MTI-Eco szerint azonban moszkvai megfigyelők a tárgyalásokat kapcsolatba hozták a TNK-BP által az Udmurtnyefty olajkitermelő vállalatra kiírt pályázattal, ahol a Mol is versenyben van még mások mellett, pont a Gazprom cégével, a Szibnyefttyel. Mivel a TNK-BP-nek más közös ügyei is vannak, illetve lehetnek a Gazprommal, sokan azt tippelik, hogy a Gazpromnak döntő szava lehet abban, hogy kihez kerül végül az Udmurtnyefty. Ebben az esetben a Mol segítséget kaphat vagy akár társulhat is a Gazprommal kitermelésre, ami illene a magyar olajcég kitermelésbővítési törekvései közé. Ugyanakkor a Gazprom indulni kíván az új magyarországi gáztárolók építésére várhatóan kiírásra kerülő tenderen.
