A forgalom növelésében érdekelt Budapesti Értéktőzsde számára a kibocsátói közül már eddig is minden bizonnyal a legkedvesebb ügyfél a Mol volt, de ha mégsem, tegnap óta biztosan az. Az olajtársaság ugyanis az ING közreműködésével tegnap megkötötte valószínűleg az év legnagyobb tőzsdei ügyletét az ÁPV Rt.-vel, megvásárolva attól 10 százaléknyi saját részvényét, május 9-i bejelentésének megfelelően (NAPI Gazdaság, 2006. május 10., 11–13. oldal). A kötésre két részletben került sor, egy 864 ezer 600, illetve egy 10 millió 13 ezer 925 darabos üzletet kötöttek a kereskedés zárása előtt alig néhány perccel, előbbit 21 765, utóbbit 21 760 forinton. A tőzsde ezzel tegnap újabb forgalmi rekordot döntött, kis híján elérve a 250 milliárdos álomhatárt.
Így jöttek ki a végleges számok, amelyek szerint a Mol megvásárolt az ÁPV Rt.-től összesen 10 millió 898 ezer 925 részvényt a május 8-át megelőző 90 tőzsdei kereskedési nap forgalommal súlyozott átlagárán, azaz pontosan
21 760,41 forinton.
Ezzel az ÁPV talán már holnap hozzájuthat a kis híján 237,2 milliárd forintos vételárhoz (tőzsdei ügyletnél általában három nap az elszámolás, de ilyen előre megbeszélt ügyletnél ettől lehetséges eltérés). Ebből az összegből a költségvetési törvény értelmében 200 milliárd forint lehet a költségvetési befizetés, amelynek teljesítési időpontját a Pénzügyminisztérium határozza majd meg.
A Mol számára a vásárlás nem jelent túl nagy pénzügyi megterhelést, a társaság több mint jól el van látva készpénzzel, a gázüzletág eladása óta különösen. A részvények további sorsáról egyelőre annyit tudni, hogy az ÁPV-vel kötött opciós szerződés – aminek alapján a mostani kötés született – kiköti, a Mol 2015. december 31-éig stratégiai befektetőnek csak az állam hozzájárulásával adhatja el az opciós tranzakció során megvásárolt csomagot. Ezt a Mol függetlenségének biztosítása és a cég nemzeti jellegének megőrzése miatt látták szükségesnek a szerződésbe foglalni.
A Molnak az elmúlt fél évben ez már a harmadik óriáskötése volt a tőzsdén, december 29-én 7 millió 411 ezer 696 darab saját részvénye fordult meg a parketten 19 750 forintos átlagáron, összesen 146,3 milliárd forint értékben. Ez önkötés volt, s csak azért volt szükség rá, hogy a társaság ne sértse meg a gt. saját részvények éven túli tartására vonatkozó rendelkezését. A második, valamivel kisebb tranzakcióra március 19-én került sor, amikor a Mol 6 millió 7 ezer 479 darab saját részvényét vette meg a Magnolia offshore cég. A 123,2 milliárd forintos kötést az ING hajtotta végre akkor is, akárcsak az előző, ennél nagyobb értékű, december 30-i üzletet.
