BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meddig eshet a Mol?

Megoszlanak az elemzői vélemények azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt heti meredek zuhanás után olcsónak mondhatók-e a Mol papírjai, megérett-e már az idő a vásárlásra.

2006. május 21. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megoszlik az elemzők véleménye arról, hogy az elmúlt héten bekövetkezett zuhanásban vezető szerepet játszó, értékük közel 16 százalékát elvesztő Mol-részvények árfolyama mikor és miért indulhat újra növekedésnek.
A NAPI Gazdaság által megkérdezett szakértők abban ugyan egyetértenek, hogy a piaci átlagot meghaladó esés az általános pénzkivonással együtt az olajszektorban lezajló átárazódás miatt következett be. Nem egyértelmű azonban a véleményük arról, hogy a folyamatos leértékelődés mikor állhat meg és fordulhat át esetleg emelkedésbe.
Zékány András, az ING elemzője pénteken annak a véleményének adott hangot, hogy a kelet-közép-európai régió olajszektorára érdemes odafigyelni.
A csalódást okozó első negyedéves jelentések ugyanis e cégek esetében a következő időszakban az ellenkezőjére fordulhatnak, mivel a finomítói árrések kedvező irányba változnak. Az idei évre kinéző 5,6-os EV/EBITDA (a cégérték és az éves pénztermelés aránya) alapján a szektor olcsónak ugyan nem, de vonzónak már mondható. Ezen belül pedig a Mol a legvonzóbb papír saját 5,3-as arányával, illetve azzal, hogy a finomítói tevékenység jövedelmezőségének növekedése a finomítás tekintetében túlsúlyos Mol esetében a cég egész eredményére pozitívan hathat (tevékenységükön belül a finomítás túlsúlya a régió olajcégeinek többségére jellemző). Az elemző a piac egészét tekintve a mélypont közeli elérését valószínűsíti, és az olajpapírokat élenjárónak véli a majdani árfolyam-emelkedés során.
Más szakértők véleménye kevésbé egyértelműen pozitív. Több elemző a Mol árfolyamának esését a régió olajszektorának visszaesése mellett az Udmurtnyeft-pályázaton való egyre kevésbé valószínű Mol-sikernek is tulajdonítja. Abban ugyanakkor egyetértés mutatkozik, hogy a Mol eredménykilátásai az idei évre nem rosszak. Ugyanakkor Sarkadi-Szabó Kornél, a Raiffeisen elemzője kifejtette, hogy a Udmurtnyeft-pályázat sikertelensége esetén a Moltól nem várható kiugrás, legfeljebb a szektorral együtt emelkedhet. Ennek oka, hogy a társaságnak egyelőre, úgy tűnik, nem sikerül kiváló pénzügyi helyzetét további növekedést biztosító akvizícióra fordítani, így nincs oka egy kiugró árfolyam-emelkedésnek, miközben a papír az eséssel sem lett olcsóbb szektortársainál. Pletscher Tamás, az Erste elemzője is úgy véli, hogy nem igazán lehet a Moltól kiugró teljesítményre számítani, a részvényt szektortársaival együttmozgónak látja. Faluvégi Balázs, a Bridge Wealth Management ügyvezetője szerint technikai szempontból a Mol mindenképpen túladottnak számít, ezzel együtt igazi erős támaszt csak 19,8–20 ezer forint körül lát a papírban.
Rövid távon tehát technikai szempontból sem egyértelmű, hogy mi történhet a 200 napos átlagár körül ingadozó árfolyammal.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet