BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszatértek a vásárlók

Az olaj árának csökkenése és a remek céges beszámolók miatt visszatértek a nemzetközi tőzsdékre a vásárlók.

2006. május 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Európában az olaj árának csökkenése, illetve a jó vállalati gyorsjelentések csábították vissza a vásárlókat a tőzsdékre. A nap egyik legjobbja a Telenor volt, a hazánkban a Pannon Távközlési Zrt. tulajdonosaként ismert norvég cég az első negyedévet az egy évvel korábbit 55 százalékkal meghaladó, 7,88 milliárd koronás (1,3 milliárd dollár) EBITDA-val zárta. Az adat meghaladja a várakozásokat, a Reuters elemzői konszenzusa 6,9 milliárd koronát valószínűsített. A cég az idén a forgalom 30 százalékos bővülésére számít. A remek hírek nyomán a Telenor árfolyama több mint kilenc százalékkal hízott.
Szintén jól szerepeltek a meghatározó európai olajcégek, a Shell és a Total. Előbbi 12 százalékkal, közel 6 milliárd, utóbbi pedig 16 százalékkal, 3,4 milliárd euróra növelte negyedéves profitját. A nyertesek között volt továbbá a világ legnagyobb árbevételű vegyipari vállalata, a német BASF. A társaság nyeresége negyedével, 12,5 milliárd euróra nőtt, és részvényeinek árfolyama is jócskán megugrott.
Amerikában a csökkenő olajár mellett a megugró áprilisi kiskereskedelmi forgalom is felfelé húzta az indexeket, bár az erősödést némileg visszafogta, hogy az első negyedévben a vártnál nagyobb ütemben, 3,2 százalékkal nőtt az amerikai nem mezőgazdasági szektorok átlagos termelékenysége. Ez ugyanis a kamatemelési várakozásokat erősíti, az pedig nem jó hír a részvénypiacoknak. A dollár elsősorban a júniusi kamatemelést valószínűsítő ECB-kommentár miatt gyengült az euróval szemben, a kurzus 1,2590-ről 1,2680-ig szaladt.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet