BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi mozgathatja az amerikai piacokat 2006-ban?

A hagyományos megtérülési mutatókat szemlélve olcsónak tűnnek az amerikai részvények, ám több tényező is óvatosságra int a tengerentúli befektetéssel kapcsolatban.

2006. január 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megoszlanak a szakértői vélemények az amerikai részvénypiac jövőjét illetően. A 2005-ös év nagy részét stagnálással töltő indexek tavaly novemberben és az új év első napjaiban mintha határozottan fölfelé indultak volna, január második felére azonban elfogyott a lendület.
Optimista elemzők szerint a gazdaság növekedése, a profitráták és a tőkearányos megtérülési mutatók magas szintje további árfolyam-emelkedést valószínűsítenek – írja a Fortune magazin. Roger Ibbotson, a Yale Egyetem professzora szerint optimizmusra ad okot az a tény, hogy a vállalati eredmények az utóbbi negyedévekben 10 százalék fölötti ütemben növekedtek, aminek következtében P/E alapon alulértékeltté vált a piac. Az S&P–500 P/E mutatója 1996 óta a legalacsonyabb értékét érte el. Emellett viszont jó néhány pesszimizmusra okot adó változás is történt: növekednek az energiaárak, kevesebb új ház épül, emelkedik az infláció és a Fed is alaposan megemelte a kamatokat. Ezek mind a csökkenő fogyasztás és a gazdasági lassulás felé mutatnak, ami a részvénypiacokat is kedvezőtlenül érinti. A Fed egyik tanulmánya alapján eddig minden alkalommal recesszió következett egy éven belül, amikor inverzzé vált a hozamgörbe. Ez az állapot pedig a további kamatemelés következményeként hamarosan eljöhet. Megint mások szerint az indexek januári teljesítménye jó indikátor az egész évre nézve.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet