Kismértékű elmozdulás jellemezte tegnap Európa vezető tőzsdéit, izgalomban nem volt azonban hiány. Az energia- és az alapanyagszektor pozitív, míg a távközlési szektor negatív meglepetéssel szolgált. A távközlési papírokat a France Télécom várakozásokat alulmúló 2005-ös árbevételadata húzta vissza, a szektor összességében kétszázalékos mínuszt produkált. A vártnál kisebb árbevételre a Goldman Sachs és a Morgan Stanley leminősítéssel reagált, ami az egész szektort negatívan érintette, csökkent a Deutsche Telekom és a British Telecom árfolyama is. Az iráni atomprogram miatti félelmek háromhavi csúcsra, 65 dollár közelébe hajtották föl az amerikai könnyűolaj árfolyamát. Az eseményekre emelkedéssel reagált az olajszektor, drágult a BP és a Total, Európa első és harmadik legnagyobb olajtársasága. Mint ahogy az utóbbi időben oly sokszor, ismét jól szerepeltek a bányavállalatok, a Credit Suisse First Boston felminősítésének köszönhetően emelkedett a Rio Tinto és az Anglo American árfolyama.
Az olaj drágulása rosszul érintette az amerikai indexeket, a mutatók lapzártánkkor enyhe mínuszban tartózkodtak. Ismét felerősödtek az emelkedő olajár miatti félelmek, szakértők szerint a 2006-os év egyik legnagyobb részvénypiaci kockázatáról van szó. Leminősítések hatására csökkenő árfolyammal számolhattak a Coca-Cola és a Southwest Airlines tulajdonosai. Az amerikai piac egyik legnagyobb súlyú papírja, az Apple Computer lapzártánkkor 2,5 százalékos nyereséggel forgott, köszönhetően a Bear Stearns kedvező minősítésének.
Az ECB tegnapi ülésén változatlan szinten, 2,25 százalékon hagyta az eurózóna irányadó kamatát. A bank elnöke, Jean-Claude Trichet szavai alapján szakértők nem számítanak kamatemelésre a közeljövőben. A dollár kora délután határozott irányt vett, az euróval szembeni 1,215-ös szintről pár óra leforgása alatt 1,2 közelébe erősödött, lapzártánkkor 1,204-en állt.
