BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Várható-e komolyabb tőkekivonás az orosz piacokról?

2006. január 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az orosz–ukrán gázvitát követően a szakértők nem számítanak tartós eladási hullámra az orosz tőkepiacokon – derül ki a Reuters által végzett felmérésből. A megkérdezett alapkezelők véleménye szerint elképzelhető, hogy az incidens átmenetileg elbizonytalanítja a befektetőket, de ez nem válik tartóssá. A fejlődő piacokon nagyobb kockázatot vállaló befektetők magasabb megtérülésre számíthatnak, az orosz RTS index például több mint 80 százalékot emelkedett 2005-ben szemben a nyugat-európai piacok 20 százalék körüli nyereségével. Az orosz részvények mellett tavaly az államkötvényeket is előszeretettel vásárolták a befektetők, a 2030-ban lejáró állampapírok árfolyama több mint kilenc százalékkal emelkedett. Piaci szakértők egyelőre nem számítanak komolyabb visszaesésre sem a kötvények, sem a részvények tekintetében. A következő hetek, hónapok árfolyammozgásaihoz hasznos analógiaként szolgálhat a korábbi Jukosz-botrány, amelyet nem követett nagymértékű tőkekivonás és összeomlás. Átmenetileg megrázta ugyan az orosz piacokat, de a befektetők – látva a gazdasági mutatók javulását – rövid időn belül visszatértek az üzleteléshez. A fejlődő piacok mindig rejtenek pluszkockázatot, de ennek árán a potenciális nyereség két-háromszorosa lehet a fejlett nyugat-európai vagy amerikai börzék által kínált megtérülésnek.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet