BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Érdemes keletre tekinteni a részvénypiacoknál is

A termelő vállalatokra eddig is jellemző volt, hogy tőlünk keletre, alacsonyabb bérköltségű országokba helyezték át a gyártást a nagyobb profit elérése érdekében. Az utóbbi miatt érdemes felkeresni az érintett országok pénz- és tőkepiacait is.

2006. január 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Azt, hogy a tőlünk keletre lévő tőzsdéket is érdemes figyelni, bizonyítja a romániai részvényárfolyamok elmúlt évi szárnyalása. A bukaresti börze tavalyi éve kiválóan sikerült, a napi átlagforgalom négyszeresére, 8 millió euróra, mintegy 2 milliárd forintra, a BET index pedig másfélszeresére emelkedett. (A BÉT mutatója annak ellenére, hogy szeptemberben ennél magasabban is állt, 40 százalékos pluszt tudhatott maga mögött. Igaz, a napi átlagforgalom a bukaresti közel ötszöröse.) Szakértők 2006-ra is jó teljesítményt várnak, a vállalati profitok növekedésének és a közelgő – 2007-re tervezett – EU-bővítésnek köszönhetően folytatódhat a tőkebeáramlás. További felhajtóerő lehet a feltörekvő piacok iránt mutatkozó komoly érdeklődés, továbbá az, hogy Romániában számos cég tervezi a tőzsdei megjelenést. Idén kerül sor – egyebek között – a Romtelecom távközlési vállalat és a hamarosan privatizálásra kerülő CEC takarékpénztár tőzsdei bevezetésére is. Piaci szakértők összességében 20-30 százalék körüli emelkedéssel számolnak 2006-ban.
A év első hetében egyébként a 10 papírt tömörítő BET történelmi csúcson, 7000 pont fölött zárt. Az index az első két napon magabiztosan törte át a lélektani határt, majd ezen érték fölött konszolidálódott. Szakértők szerint a hirtelen árfolyam-emelkedés – karácsonykor még 6600 pont körül ingadozott az irányadó mutató – részben pszichológiai jellegű, az év első napjain mindig nagyobb lelkesedés jellemzi a román piacot. A másik magyarázat a banki kamatokat meghaladó mértékű egyheti emelkedésre az lehet, hogy a 2006-os évben egy százalékról 16 százalékra emelkedik az egy évnél rövidebb ideig birtokolt részvényekre kivetett árfolyamnyereség-adó. A befektetők egy része – a 2006-os magasabb nyereségadót elkerülendő – tavaly év végén zárta vételi pozícióját, majd az év első napjaiban újranyitotta azokat.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet