Eséssel fejezték be 2005 utolsó kereskedési napját a főbb európai indexek, ezzel együtt kiváló évet tudhat maga mögött az öreg kontinens. Az FTSE 17, a DAX 27, a CAC–40 pedig 23 százalékkal gyarapodott tavaly, a 2005-ös rekorder az izlandi index volt a maga 65 százalékos emelkedésével.
Szakértők szerint az európai exportőröknek 2006-ban komoly devizapiaci kockázattal kell számolniuk, nyereségükre negatív hatással lehet a dollár esetleges gyengülése. A zöldhasú 2005-ben – részben a Fed kamatemelésének köszönhetően – 15 százalékkal erősödött az euróhoz képest, az évet 1,184-en zárta. Ez a kamatemelési ciklus azonban sokak szerint a végéhez közeledik, miközben az ECB decemberi 25 bázispontos szigorítása csupán a kezdet. A történethez hozzátartozik, hogy a piac szinte naponta változtatja véleményét a jegybankok politikájáról.
A pénzügyi társaságok kivételével Európában minden szektorban csökkentek az árfolyamok, a legrosszabb teljesítményt az autógyártók nyújtották. Megközelítőleg egy százalékkal értékelődött le a DaimlerChrysler, a BMW és a Volkswagen. Ezeket a vállaltokat igencsak rosszul érintené egy dollárgyengülés, hiszen bevételük jelentős része – sorrendben 45, 24, 15 százaléka – az USA-ból származik. Ugyanezen félelmek miatt csökkent a L’Oreal és a Siemens árfolyama, előbbi 1,5, utóbbi két százalékot veszített értékéből.
Az amerikai papírok tulajdonosai nem lehetnek elégedettek a 2005-ös évvel, a főbb indexek szinte egész évben stagnáltak. A Dow 0,6 százalékos csökkenéssel fejezte be az évet, amely 1926-óta a legkisebb elmozdulást jelenti. Szakértők nem várnak kiugró eredményt 2006-tól sem, ahogy az európaiak a gyengülő dollártól, úgy az amerikaiak a gazdasági növekedés lassulásától tartanak. Az új évben jól szerepelhetnek a technológiai papírok, az energiaszektor és az egészségügy.
