BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A külföldi vállalatok kedvenc tőzsdéje London

2005. december 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2000-es internetboom óta az idén szervezték a legtöbb elsődleges részvénykibocsátást a Londoni Értéktőzsdén, az elsődleges piacra 2005-ben 98 vállalatot vezettek be, közülük 77 a részvényértékesítés mellett pótlólagos tőkét is bevont, amelynek összege elérte a 9,8 milliárd fontot. Ezek az értékek jelentősen meghaladják a 2004-es számokat, amikor mindössze 5 milliárd font értékben került sor tőkeemelésre, viszont még mindig jelentősen elmaradnak a 2000-es év 17 milliárdos értékétől.
A két londoni piac – az elsődleges és a tőzsde előszobájának tekinthető AIM – a nemzetközi társaságoknak is vonzó célpontja volt az idei évben, 29 ország 129 vállalata jelent meg Londonban, ami 82 százalékos növekedést jelent a 2004-es értékhez képest.
Anglia nemcsak 2005-ben volt a külföldi vállalatok kedvence, 2004-ben a nyugat-európai elsődleges részvénykibocsátók 80 százaléka választotta a szigetországot, az orosz vállalatokat például kimondottan a londoni tőzsdékre „szeretik” bevezetni. A 2005-ös év rekordnak számít a tavaly indított AIM-piacon is, a kisebb vállalatokat tömörítő, lazább szabályok alapján működő előtőzsdén 318 társaság 6 milliárd font értékben jutott új forráshoz. A kedvező folyamatok szakértők szerint a jövő évben is folytatódnak, ami részben az európai részvénypiacok idei 22 százalékos emelkedésének köszönhető.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet