Az Ernst & Young elemzése szerint 2005-ben megszaporodtak az elsődleges részvénykibocsátások Európában, a vállalatok 68 százalékkal több tőkét vontak be, mint egy évvel korábban – írja a Reuters. A legjelentősebb európai kibocsátók az Électricité de France és a Gaz de France voltak. Világviszonylatban az első helyen ennek ellenére továbbra is az USA áll, az amerikai vállalatok 27,9 milliárd dollár értékben bocsátottak ki új részvényeket január és november között. A második helyet 17,8 milliárd dollárral Kína foglalja el, míg a harmadikat Franciaország 14,7 milliárddal. Nagy-Britannia a negyedik helyre esett vissza annak ellenére, hogy a brit vállalatok 6,8 milliárd dollárról 7,4-re növelték az új kibocsátások értékét.
A felmérésből kiderül, hogy a tőkepiacok globalizálódásával a vállalatok, a tőzsdék és a befektetők nemcsak a legnagyobb gazdasági központokban, de az egész világon keresik a növekedési lehetőségeket. Jelentősen megnőtt a kelet-európai országok, Lengyelország és Oroszország népszerűsége. Az előbbi folyamatot az is bizonyítja, hogy a 2005-ös év húsz legnagyobb kibocsátásából csak kettőt jegyeztek be az Egyesült Államokban. Az elmúlt öt év legnagyobb kibocsátóját, a China Construction Bankot például a hongkongi piacra vezették be, ellenszegülve azzal a felfogással, hogy egy bizonyos méreten felül a papírokat az amerikai piacokra kell vinni.
