A szlovák gazdasági miniszteri tanács hétfői ülésén egyetértett azzal az elképzeléssel, hogy a gazdasági versenyhivatal (Protimonopolný Úrad, PMÚ) határozottan felléphessen a monopolhelyzetével rendszeresen visszaélő társaságok ellen. Szélsőséges esetben a versenyhivatal dönthetne a pozíciójával rendre visszaélő cég feldarabolásáról is. A PMÚ-nak november 15-éig kell kidolgoznia az erről szóló tervezetet. Daniela Zemanovicová, a versenyhivatal alelnöke közölte: az egyes országok csak ritkán élnek a feldarabolás lehetőségével, az Európai Unióban például még nem alkalmazták, pedig törvényi lehetőség van rá.
A hír mögött nem nehéz felfedezni a Slovnaftnak címzett burkolt fenyegetést, az olajtársaság és a pénzügyminisztérium kapcsolatai ugyanis egyáltalán nem nevezhetők békésnek. Fél Krisztina, a Slovnaft szóvivője lapunk kérdésére közölte: a gazdasági versenyhivatal szerint az olajtársaság domináns piaci helyzetben van, azonban egyszer sem jelentette ki, hogy visszaél piaci pozíciójával. A Slovnaft esetében eleve gyenge lábakon áll a domináns kifejezés, mivel a társaság az egész Európai Uniót tekinti piacának, lévén forgalma háromnegyedét az EU-ban bonyolítja le. Egyébként a szlovák piacon tényleges monopolhelyzet gyakorlatilag csak a földgáz és a távközlés piacán létezik.
