BUX 137939.17 -1,12 %
OTP 44250 -1,49 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A chipszektor sem rontotta el a hangulatot

A vállalati eredmények dömpingje tegnap pozitív irányba húzta a nemzetközi indexeket. Emlékezetes teljesítménnyel rukkolt elő a felminősített Nokia, a tengerentúlon pedig egy kedvező makroadattól és a ConocoPhilipstől volt hangos a parkett.

2005. július 27. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az európai emelkedés részben a France Télécomnak volt köszönhető. Igaznak bizonyult ugyanis a The Wall Street Journal online kiadásában napokkal ezelőtt megjelent értesülés, miszerint a francia vállalat megvásárolja a spanyol piac harmadik legnagyobb mobilszolgáltatóját. A tranzakció bejelentése emelkedőre tette a francia társaság papírjait, amelyek másfél százalékos többletet értek el a tegnapi kereskedésben. A párizsi parkett legjobbja azonban nem a telefontársaság és nem is az eredményduplázásról számot adó EADS légiipari konglomerátum, hanem a Publicis Groupe volt. A reklámcsoport az előző év azonos időszakához képest 50 százalékkal nagyobb, 130 millió eurós nettó nyereséget tartalmazó féléves beszámolójával és kedvező kilátásokról szóló prognózisával igyekezett belopni magát a befektetők szívébe, a jelek szerint sikerrel: a papírok közel 4,5 százalékkal drágultak. A befektetők jó kedvét azonban lehűtötte az STMicroelectronics, amely kiábrándító számokat tett közzé. A chipgyártó nettó második negyedéves nyeresége 82 százalékkal maradt el a tavalyitól, 26 millió eurót tett ki. A gyenge teljesítményt az átszervezések költségeivel és a piaci árak zuhanásával igyekezett magyarázni a társaság. Ez utóbbit támasztja alá, hogy a holland chipgyártó, az ASM International is elképesztően rossz negyedévet zárt. Nettó nyeresége 500 ezer euróra esett vissza az előző év második negyedében elért 4,4 millió euróról. Több se kellett a JP Morgan elemzőinek, azonnal leminősítették a holland társaság részvényét, így az hat százalékkal gyengült.
A két cég beszámolója a német szektortársat, az Infineont is padlóra küldte. Azt, hogy a tech szektorban ennek ellenére van fantázia, a Deutsche Bank Nokiáról szóló elemzésével próbálta tudtára adni a befektetőknek. A német pénzintézet tartásról vételre módosította a finn vállalat részvényeire adott ajánlását. Az indoklás szerint a múlt héten közzétett gyenge Nokia-eredményt túlreagálta a piac, a cégtől jobb teljesítmény várható a jövőben. A tengerentúlon a ConocoPhilips a magas olajárak miatt bekövetkezett 51 százalékos profitbővülése mellett egy kedvező makroadat adta meg az alaphangulatot. A tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya ugyanis 1,4 százalékkal nőtt júniusban. Ez ugyan elmarad az utólag 5,5 százalékról 6,4 százalékos bővülésre korrigált adattól, de jobb, mint a Bloomberg konszenzusában szereplő 1 százalékos visszaesés. Ennek köszönhetően némi pluszban kezdték a kereskedést a vezető indexek. A dollár izgalmas napon van túl. Az említett makroadat után 1,1980-ig erősödött az euróval szemben, ezt azonban meredek lejtmenet követte, amelynek végén az 1,2060-as szintig gyengült.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet