BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megint drágult az olaj, megint estek az indexek

A 60 dollár felett járó olajár, illetve az egyre erősödő euró következtében lejtmenetre kerültek a vezető részvényindexek. Ugyanakkor pozitívan hatottak a szokásos negyedéves vállalati gyorsjelentések: Amerikában nagyot kaszált a Pepsi, a Genetech, Európában az Alcatel, a Saab és a L’Oreal.

2005. július 12. kedd, 21:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Háromnapi süllyedés után kedden 60 dollár fölé drágult a kőolaj a szabadpiacon, mert a Mexikói-öbölben újabb hurrikán fenyeget (a viszonylag kevés kárt okozó Dennis hurrikán elvonulása után), és a piacon az amerikai stratégiai benzintartalék csökkenésére is számítanak a múlt hétről. Ugyanakkor Amerikában a világ második legnagyobb üdítőital-gyártó cége, a PepsiCo Inc. rekordnyeresége töltötte el örömmel a részvényeseket: a társaság 1,06 milliárd dollárról 1,19 milliárd dollárra növelte második negyedéves adózás utáni nyereségét, elsősorban az európai és ázsiai chipseladásoknak, valamint a szénsavmentes üdítőitalok megnövekedett amerikai forgalmának köszönhetően. Ezzel a társaság nettó nyeresége részvényenként 61 centről 70 centre emelkedett a tavalyi év azonos időszakához képest, ami 13 százalékos növekedést jelent.
A Genetech is szépen emelkedett, miután nyilvánosságra hozta a vártnál jobb – az onkológiai termékek növekvő eladásainak köszönhető – második negyedéves gyorsjelentését. Az Ameritrade nevű online brókercég több mint 20 százalékkal növelte nettó nyereségét, s így ugrásszerűen emelkedett részvényeinek árfolyama.
Európa sem tudta kivonni magát a 60 dollár feletti olajár, illetve a dollár ellenében erősödő euró és brit font hatása alól. Az energiaérzékeny részvények az ilyenkor szokásos tüneteket produkálták: nagyot zuhant a Shell és a British Petrol papírja. A Saab svéd gépgyártó cég részvénye ugyanakkor emelkedett, mivel a védelmi minisztérium 18 harci helikoptert rendelt tőle, ezért növekedett a nettó nyeresége is. A párizsi tőzsde nyertesei tegnap egyértelműen az Alcatel, valamint a L’Oreal voltak, előbbi második negyedéves nettó nyeresége – az optikai kábeles internetüzletág ugrásszerű franciaországi fejlődése miatt – 8 százalékkal, 3,14 milliárd euróra nőtt, míg az utóbbi 4,2 százalékkal emelkedett. Hasonlóan jól szerepeltek más telekommunikációs cégek részvényei is, mint a Deutsche Telekom és a Vodafone.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet