További árfolyam-emelkedéssel fogadta a tőzsde a reggeli hírt, amely szerint a Moody’s a magyar szuverén adósságnak megfelelő szintre, A2/C pluszról A1/B mínuszra minősítette fel az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank betéti és pénzügyi erőbesorolását, stabil kilátással. A Moody’s közleménye szerint az OTP jelzálogbank forintban kibocsátott, fedezettel ellátott kötvényei továbbra is felminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alatt állnak. Az OTP devizában kibocsátott fedezett jelzálogkötvényeinek eddigi, A1 szintű besorolása nem változik, mivel a felminősítésnek határt szab az ugyancsak A1-es magyar szuverén osztályzat.
A világ leghíresebb minősítő cége szerint a javuló osztályzatot az OTP-csoport kiváló jövedelmezősége indokolja, a csoport Európa egyik legjövedelmezőbb bankcsoportjának számít. Ráadásul a bank kockázati profilja is mérsékelt, viszonylag csekély a hitelekre képzendő céltartalék-kötelezettség. Ugyanakkor az újonnan felvásárolt bankok integrációja döntő jelentőségű az OTP számára, mivel többségük (nyilván a bolgár DSK kivételével) nincs domináns helyzetben az adott piacon. Így a piaci részesedésük növelése irányába ható nyomás növelheti az egész OTP-csoport kockázati profilját.
A kedvező osztályzat a legjobbkor jött az OTP számára, mivel éppen a napokban kezdte meg a BNP Paribas vezette konzorciummal a tárgyalásokat egy egymilliárd eurós óriáskötvény-kibocsátásról (NAPI Gazdaság, 2005. június 9., 7. oldal), így a felminősítés akár 10–15 bázispontot is javíthat a kamaton. Februárban az OTP az EULIBOR felett 55 bázisponttal vett fel 125 millió eurós kölcsönt. Ha sikerül most ennél 15 ponttal alacsonyabban, a felminősítés ötéves futamidőt feltételezve akár 7,5 millió eurós megtakarítást is jelenthet az OTP-csoport számára.
