BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túl sokat nyert a Mol Szlovákiában?

A szlovák pénzügyminisztérium ragaszkodik az összesen egymilliárd 353 millió koronás pénzbüntetéshez, amellyel a Slovnaftot kívánja sújtani – derült ki Ivan Miklos sajtótájékoztatóján. A szlovák olajvállalat az egész eljárás jogszerűségét vitatja.

2004. december 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák versenyhivatal felkérésére a pénzügyminisztérium 2004. november 8-ától tüzetes pénzügyi ellenőrzést végzett a Slovnaft olajtársaságnál. A vizsgálat az árképzésről szóló 18/1996. törvénnyel összhangban történt (ez az úgynevezett tárgyi deregulációs törvény, amely 2004. január 1-ig volt hatályban), ennek eredményeként a társaságra az indokolatlan költségek és a túlzott nyereség miatt együttesen 1,3529 milliárd koronás büntetést szándékozik kiróni – közölte keddi sajtótájékoztatóján Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter.
Az átfogó ellenőrzés megállapította: a cég 2002-ben és 2003-ban indokolatlanul magas költségeket számított be a végár megállapításába, 2004-ben pedig (a szeptember 30-ig tartó 9 hónap alatt) túlzott (16,6 százalékos) nyereséget ért el. Ivan Miklos egyébként cáfolta Vratko Kassovicnak, a Slovnaft vezérigazgatójának hétfői kijelentését, miszerint a szaktárca voltaképpen nem is az árképzés helytelen módszere miatt büntetné meg a társaságot.
A pénzügyminiszter nyomatékosan közölte: igenis a túl nagy nyereséget magában foglaló ár okozza a problémát, hiszen az általuk ellenőrzött nyereség- és költségtétel éppen az ár két kulcsfontosságú összetevője. A Slovnaft természetesen fellebbezhet, első körben éppen a pénzügyminisztériumnál. Ha a társaságnak végül fizetnie kell, akkor a több mint 1,3 milliárd korona az állami költségvetésbe folyik be.
Miklos nem tagadta, hogy az államnak jól jönne az összeg. Szlovákia 2005-ös, már elfogadott költségvetését ugyanis súlyosan terheli, hogy a külföldi beruházók tömeges érkezése miatt a vártnál nagyobb összegeket emészt fel a beruházások támogatása. Végezetül a pénzügyminiszter jelezte, ha szükség lesz rá, akkor a későbbiekben további ellenőrzést is végezhetnek a Slovnaftban.
A Mol a pénzügyminiszteri álláspontra reagálva közzétette, hogy vitatja a lépés jogszerűségét. Az olajcég egyfelől arra hivatkozik, hogy az utólagos ármegállapítást jelent, másfelől hiányolja a szabályos versenyhivatali eljárást. A cég közleménye hangsúlyozza, hogy minden jogi lehetőséget – úgy a szlovák fellebbviteli lehetőségeket, mint az európai uniós szervekhez fordulást) igénybe vesz, hogy érdekeit érvényesíthesse a döntéssel szemben, amely ugyanúgy sért magyar–szlovák államközi megállapodást, mint a római szerződést, valamint a Brüsszeli Bizottság (az Európai Unió versenyhivatala) megkerülését jelenti.
A büntetés ténye mindenképpen negatív hír a Mol szempontjából, még akkor is, ha feltételezzük, hogy a feljebbviteli hatóságok végül a Slovnaftnak adnak igazat. (A közigazgatási eljárásban a pénzügyminisztérium a másodfokú hatóság is, utána jön a szlovák legfelsőbb bírósághoz beadható felülvizsgálati kérelem.) A büntetést ugyanis valószínűleg így is, úgy is ki kell fizetni, visszakapni pedig csak jóval később lehet. Ez egyben lehetővé teheti a politikus pénzügyminiszter számára, hogy a benzinárakat emelő és ezért népszerűtlen olajcég megbüntetéséből adódó politikai és pénzügyi babérokat rövid távon learassa, még akkor is ha később netán kiderülne, hogy nem is volt igaza.

Almás Andor
Almás Andor
Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet