Történelmi mennyiségű pénzt kiosztására készül részvényesei között a következő három évben a Microsoft Corp. – jelentette be a cég kedden a New York-i tőzsde zárása után. Az elképzelések szerint a társaság három év alatt összesen 75 milliárd dollárt adna vissza osztalékfizetés és részvény-visszavásárlás formájában. A szoftveróriás egyrészt részvényenként 3 dolláros egyszeri osztalékként 32 milliárd dollárt fizet majd ki, s a rendes éves szinten kiosztott papíronkénti 16 centes osztalékot negyedévente 8 cent kifizetés váltja fel, ami 3,5 milliárdra emeli az éves osztalék nagyságát. A három év alatt megvalósítandó sajátrészvény-visszavásárlásra 30 milliárd dollárt költenek el.
A céget évek óta kritizálják a befektetők hatalmas készpénzállománya miatt – ez az utolsó negyedéves adat óta hozzáadott növekménnyel együtt jelenleg megközelítheti a 60 milliárd dollárt – mondván, immár nem tudja azt további akvizíciókra és fejlesztésekre elkölteni. A menedzsment februárban tett ígéretet arra, hogy felülvizsgálják az osztalékpolitikát. John Connors pénzügyi igazgató szerint a nagy osztalékfizetés nem jelenti azt, hogy a Microsoft megszűnt volna növekedésorientált cég lenni, sőt, a készpénzállomány apadásával a befektetők a párna alatt lévő aranyhegy helyett ismét a cég jövedelemtermelő képességére tudnak majd koncentrálni. Megfigyelők szerint ugyanakkor az sem utolsó szempont, hogy a pénzosztás nyomás alá helyezheti a konkurenseket is, s így befektetői nyomásra talán a 14,3 milliárdon ücsörgő Intel és a 8,9 milliárd dollárnyi likvid eszközt birtokló Cisco is hasonló lépésre szánhatja el magát. A Microsoft persze nem marad cash nélkül, elemzői számítások szerint a kifizetési- visszavásárlási akció után is mintegy 25 milliárd dollárnyi likvid eszköze marad.
Mutatván, hogy a piac többre értékeli a kiosztott pénzt a visszatartottnál, a Microsoft-részvények ára a bejelentés nyomán egy nap alatt 5 százalékot meghaladó mértékben emelkedett.
