BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó volt az évkezdet a befektetési vállalkozásoknál

A tavalyihoz hasonlóan jó eredménnyel indult az év a befektetési vállalkozások számára, legalábbis ez derül ki a felügyelet most közzétett összesítéséből, amely csak az első negyedévet vizsgálta.

2004. július 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyinál ugyan 4 százalékkal alacsonyabb, azonban így is kedvező eredménnyel indította az évet a jelentést leadó húsz befektetési vállalkozás – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének most közzétett első negyedéves összefoglalójából. A szektor által termelt, összesen 1,487 milliárd forintnyi adózás előtti nyereség ugyanakkor szép teljesítmény annak fényében, hogy tavaly év végén az akkor még 24 jelentést adó cég összesített profitja ennek kevesebb mint dupláját tette ki, 2,814 milliárd forintot.
Az első három hónapot is a befektetési vállalkozások számának lemorzsolódása jellemezte, folytatódott ugyanis a banki hátterű cégek anyavállalatba történő beolvadása. Ebben az időszakban a CA-IB, a CIB Értékpapír Rt. és a Postabank értékpapír-forgalmazó cége integrálódott anyabankjába. Ezzel a szektor banki hátterű cégeinek száma háromra csökkent: már csak a K&H Equities, az Erste Befektetési Rt. és a Raiffeisen Értékpapír és Befektetési Rt. ilyen jellegű a befektetési vállalkozások közül. A három beolvadó banki cég mellett volt egy negyedik pályaelhagyó is, a Királybróker (tulajdonosa a Baumag) állományátruházással megszüntette tevékenységét. Az idei év március végéig annyiban hasonlított 2003-ra, hogy ugyanúgy nyereségesen indult. Tavaly is csak a nyár folyamán jelentkeztek a problémák a szektorban, s abban, hogy az év végére apadt az összesített eredmény, döntő szerepet játszott az állampapírpiacon a jegybanki kamatemelések okozta „vérengzés”. A negyedéve önálló szereplőként induló 24 vállalkozásból 18 nyereséggel, 5 veszteséggel zárta az első negyedévet (egy cég nem jelentett a felügyeletnek).
A szektor mérlegfőösszege 54 milliárd forintra apadt a negyedév során, az anyabankba olvadások 15 milliárdos hatását kiszűrve ez kisebb növekedést jelent az év végéhez képest. A kezelt ügyfélvagyon eközben korrekciók nélkül számolva is jelentősen gyarapodott, március végén már 734,4 milliárd forintot tett ki.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet