A július első napja óta immár E.ON előnevet viselő három áramszolgáltató igazgatóságai tegnap közleményekben tájékoztatták részvényeseiket, hogy felülvizsgálják korábbi álláspontjukat a kiszorítással kapcsolatban. A megjelent közzétételek szerint birtokukba került a Pénzügyminisztérium véleménye - ezt a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) küldte el nekik - a tőkepiaci törvényről, s e szerint ilyen esetben nem lehetséges a kiszorítás. Ez az igazgatóságok véleménye szerint ellentétes a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) korábbi állásfoglalásával, így a vezető testületek mindaddig nem rendelkeznek a fő tulajdonos E.ON Hungária Rt. részére fel nem ajánlott papírok érvénytelenítéséről, amíg az ügyben jogerős bírósági ítélet nem születik. (A PSZÁF e paragrafusról alkotott véleménye ugyan egy ideig hozzáférhető volt a felügyelet honlapján, azonban néhány hete eltűnt onnan.)
Eközben tegnap lejárt az a határidő, ameddig az E.ON Hungária Rt. korábbi közleménye szerint fel lehetett számára ajánlani a három áramszolgáltató maradék részvényeit.
A fő tulajdonos álláspontja az eddigi közzétételei szerint változatlanul az, hogy megilleti a három cég esetében a vételi jog a birtokába nem került részvényekre, így a tegnapig részére transzferált részvények ellenértékét legkésőbb július 7-ig jóváírják a felajánlók számláján.
Mivel a cégek igazgatóságai a bírói eljárások végéig felfüggesztették a fel nem ajánlott részvények érvénytelenítését, így a történet lezárásáig akár hónapok is eltelhetnek. A Budapesti Értéktőzsde ugyanakkor legutóbb 30 napra függesztette fel a három papír kereskedését, ám ebben az időszakban értelemszerűen már nem oldódik meg a helyzet. A BÉT e kérdésben folyamatosan egyeztet a Kelerrel és a PSZÁF-fel, s várhatóan ma döntenek arról, hogy a részvényeket visszaengedik-e a kereskedésbe. A felfüggesztéshez igazgatósági határozatra volt szükség, s ezt csak egy újabb hasonló fórumon hozott döntéssel lehet felülbírálni.
