BUX 139790.58 0,12 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

E.ON-kiszorítás: csúsztatva

A három E.On többségi tulajdonú áramszolgáltató cég igazgatósága tegnap bejelentette, tekintettel a kialakult helyzetre, július 5-ig meghosszabbítják a kiszorítási eljárás lezárultát, s aki részvényes akar maradni, azt állítólag nem gátolják meg ebben. Kérdőjelek azért bőven maradtak.

2004. június 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A három E.On többségi tulajdonban lévő áramszolgáltató társaság, az Édász, a Dédász és a Titász igazgatósága tegnap késő délután közleményt jelentetett meg, amely szerint július 5-ig meghosszabbítják a kiszorítási eljárás határidejét. A közlemények szerint az "önkéntes" felajánlásokra (a korábbi nyilatkozatok kötelezőről szóltak) van a határidő lejáratáráig lehetőség, azután a fel nem ajánlott és az E.On számára jóvá nem írt részvényeket érvénytelenítik. Így végeredményben, aki szeretne az sem maradhat részvényes, hiszen papírjait érvénytelenítik.
Az igazgatóságok szerint a határidő meghosszabítására az Édász esetében megindult peres eljárások miatt került sor, amelyek nyomán a Fővárosi Bíróság felfüggesztette az Édász ajánlatot jóváhagyó felügyeleti határozat végrehajtását. Egyes értelmezések szerint ez a vételi joggyakorlás felfüggesztését is jelentheti, sőt néhány - lapunkban és a más sajtótermékekben is megjelent - jogértelmezések szerint a vételi jog nem illeti meg az E.On Hungária Rt-t.
A három cég igazgatósága korábbi határozatában tegnapi nappal érvénytelenítette volna az E.On Hungária Rt. részére a nyilvános vételi ajánlatokban fel nem ajánlott Titász, Dédász és Édász részvényeket. Egy részvényes azonban a Fővárosi Bíróságon az ajánlatot jóváhagyó felügyeleti határozat megtámadásával próbálta meg meggátolni a kiszorítási eljárást, amely során az ajánlat lezárását követően az ajánlattevő megvásárolhatná a tulajdonába nem került áramszolgáltató papírokat. Az alapvető jogértelmezési ellentét a felek között abban áll, hogy megilleti-e az ajánlattevőt a kiszorítás joga, ha már a nyilvános vélteli ajánlat esetében is 90 százalék feletti befolyással rendelkezett az adott cégben. Az igazgatóságok tegnapi közleményükben kijelentették, hogy mindazon részvényesek részvényesi jogait elismerik, akiknek számlavezetői igazolják, hogy rendelkeznek az adott részvénnyel értékpapír számlájukon. Teszik ezt mindaddig, amíg a kiszorítást érintő jogvita hitelt érdemlő módon le nem zárul.
Az igazgatóságok némileg nehezen értelmezhető közleményeit egy, az E.On Hungária által este 7-kor közzétett hírdetmény próbálta meg érthetőbbé tenni. A BÉT honlapján megjelent anyag szerint az E.On kezdeményezte a kiszorítási határidő meghosszabítását július 5-ig, mégpedig azért, hogy minden részvényes mérlegelhesse a kialakult helyzetet, s ennek fényében döntsön arról, átranszferálja-e papírjait az E.On számára, vagy sem. E mellett azoktól a részvényesektől, akik már transzferáltak, megerősítő nyilatkozatot várnak, valóban fel kívánják-e ajánlani papírjaikat az E.On-nak. Az E.On közleményének végén még kiszól a vonakodó részvényeseknek, s az akciót igencsak erélyes stílusban támadó Tőzsde Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének (Tebész) is, hogy a számlavezetők és a részvényesek ha nem teljesítik kötelezettségeiket (például az érvénytelenített részvények transzferálását), akkor az okozott kárért felelősek.
A tegnapi intézkedések így nem oldották meg a kiszorítás problémáját. A részvényeseknek ugyan van joga nyilatkozni, egyetértenek-e a kiszorítással, azonban a kiszorítás július 5-ig - a mostani állapot szerint - megtörténik. Addig viszont a jogvitát vélhetően hitelt érdemlő módon lezárni nyilván nem lehet, hacsak valamilyen eszközzel meg nem győzik a pert indító részvényest keresete visszavonásáról. Annyit mindenesetre elért az áramszolgáltató cégek menedzsmentje, hogy a kioszrítás felelősségét az E.On-ra hárította, legalábbis a közleményekben.
A BÉT-en egyébként tegnapig volt felfüggesztve a három áram-cég papírjainak kereskedése. Lapzártánkig nem érkezett arról bejelentés, a tőzsde visszaengedi-e a parkettra a papírokat, vagy sem.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet