A Fővárosi Bíróság nyilvánosságra hozott felfüggesztő végzése ellenére az Édász Rt. igazgatósága közölte, folytatnák a kiszorítási eljárást. A győri cég tegnap a Budapesti Értéktőzsde honlapján bejelentette, kézhez kapta a Fővárosi Bíróság döntését, amely felfüggeszti az Édász-részvényekre tett nyilvános vételi ajánlatot jóváhagyó felügyeleti határozatot. Véleményük szerint azonban az Édászt mint kibocsátót a bírói végzéssel kapcsolatban kötelezettségek nem terhelik. Hogy kétség se maradjon afelől, mikén értelmezik az E.ON többségi tulajdonában álló cégek az elmúlt napok eseményeit, mindhárom társaság igazgatósága külön közleményben erősítette meg elmúlt heti döntését, amely szerint az E.ON-nak át nem nyújtott részvényeket június 23-tól érvénytelennek nyilvánítják.
Amint az Édász-ajánlatot a Fővárosi Bíróságon megtámadó részvényes jogi képviselője a NAPI Gazdaságnak elmondta, minden szükséges jogi lépést megtesznek az üggyel kapcsolatban. Egyrészt bíróságon fogják megtámadni az Édász Rt. igazgatóságának az érvénytelenítésről szóló döntését, másrészt kártérítési pert szándékoznak indítani az E.ON Hungária, az Édász Rt. és a forgalmazóként közreműködő HVB Bank ellen. Ezenfelül meg kívánják vizsgálni annak lehetőségét, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének eljárásával kapcsoltban is kifogással élhessenek.
Amint a felperes jogi képviselője elmondta, érthetetlen, hogy a felügyelet miért nem tett eddig lépéséket a jogerős bírói végzés ismeretében a szerintük jogsértő kiszorítási eljárás leállítására, annak ellenére, hogy tisztában van a jelenlegi helyzettel. Az E.ON részéről mindenesetre logikus, hogy a Fővárosi Bíróság döntése ellenére is folytatja az eljárását, hiszen ha sikerül véghezvinnie a kiszorítást, akkor a kisebbségi részvényesek már birtokon kívülről perlik majd az ajánlattevőt, s nem az áramszolgáltató cégek részvényeseiként.
A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szervezete eközben büntetőjogi és polgárjogi eljárásokat helyezett kilátásba, ha folytatódik az eljárás. A három áramszolgáltató társaság (Dédász, Titász, Édász), valamint az E.ON Hungária igazgatóságának írt levelében a szövetség elnöke kijelenti, a TEBÉSZ nem kívánja a három cégben meglévő egy-egy részvényét az E.ON Hungária Rt. részére felajánlani. Ő is osztja az Édász esetében fellépő részvényes véleményét, amely szerint nincs joga az E.ON-nak kiszorítani az áramszolgáltató cégek kisebbségi részvényeseit. Megtévesztők azok a Magyar Tőkepiacban is megjelent közlemények – áll a levélben –, amelyek szerint a részvényesek kötelesek papírjaikat az E.ON részére transzferálni.
A levél részletesen kifejti, hogy a fentiek miatt a közlemény alkalmas a kisrészvényesek tévedésbe ejtésére, s jelentős kár okozására. Úgy véli, hogy amennyiben az érvénytelenített részvények helyett kibocsátandó új papírokat nem a régi részvényeseknek adatják át a Kelerrel, az az egységes bírói gyakorlat alapján lopásnak fog minősülni, amit nem tesz meg nem történtté az, hogy fizetnek a papírokért. A levél felszólítja a cégek vezetését arra, vonják vissza a TEBÉSZ szerint megtévesztő közleményeket a vételi jog gyakorlásáról, s tegyenek közzé javított hirdetményeket. Kéri, tegyék lehetővé, hogy azok a kisebbségi részvényesek, akiket „megtévesztett” a közlemény, visszakaphassák részvényeiket.
A BÉT-en mindenesetre egyelőre fel van függesztve a három cég részvényeinek kereskedése, a tőzsde ugyanis a felügyelet állásfoglalására vár: jelen esetben jogszerű-e a kiszorítási eljárás. Ettől függ ugyanis, hogy törölhetik-e hamarosan a három papírt a tőzsdei terméklistáról vagy sem.
