BUX 139848.57 0,16 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Dédász-kiszorítást is felfüggesztették

Egy részvényes a Dédász-ajánlatot jóváhagyó felügyeleti határozatot is beperelte, így az E.ON vélhetően egyelőre itt sem tud kiszorítani. Ma még mindhárom E.ON-os részvény kereskedése szünetel.

2004. május 31. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jelek szerint nemcsak az Édász esetében, de a Dédásznál sem tudja zökkenőmentesen végigvinni akaratát az E.ON Hungária Rt. A pécsi központú cég igazgatóságának tegnapi bejelentése szerint egy részvényes – az Édász esetéhez hasonlóan – megtámadta a Dédász-részvényekre tett ajánlatot jóváhagyó felügyeleti határozatot a Fővárosi Bíróságon, s ezért a határozat végrehajtását a bíróság felfüggesztette. A most bejelentett peres eljárás már nyilván jó pár nappal ezelőtt megindult, hiszen a felügyeleti határozat megtámadására 30 napjuk volt az érintett feleknek május eleje óta.
A keretesetindítás oka egyelőre nem ismert – annyit tudni, hogy a felperes személye nem egyezik meg az Édász-ajánlatot perelő részvényesével –, de az ok vélhetően hasonló: nyilván ez esetben is a kiszorítási eljárást kifogásolta a kisebbségi tulajdonos. Az ajánlatokkal kapcsolatban a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ) által is megfogalmazott kritika is erre vonatkozott, miszerint az E.ON-nak nincs vételi joga a birtokába nem került részvényekre, mivel befolyása nem az ajánlat során lépte át az ehhez szükséges 90 százalékos határt.

A TEBÉSZ ez ügyben egyébként a napokban a Pénzügyminisztériumtól is állásfoglalást kért, s kiderült, hogy a tárca a kisbefektetői szervezet véleményét osztja. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete viszont egyelőre nem foglalt állást az ügyben, mindössze annyit tett, hogy engedélyezte a Budapesti Értéktőzsdének a múlt héten a három áramszolgáltató felfüggesztésének meghosszabbítását. A BÉT tegnap este az elvileg máig tartó felfüggesztést július végéig prolongálta.

A meglehetősen zavaros helyzetben vélhetően a Keler is újabb közlemény kiadására kényszerül majd. Az értéktár legutóbbi, hétfői hirdetménye szerint ugyanis csak az Édász-részvényeket nem hajlandó érvényteleníteni a bírósági eljárás jogerős lezárásáig. Akkor tehát még úgy gondolták, hogy az E.ON-nak fel nem kínált Titász- és Dédász-papírok érvénytelenítését a számlavezetők törlésről szóló értesítése után megtehetik. Az újabb per új helyzetet teremt, s így a Keler a pécsi cég papírjainál is az Édásznál képviselt álláspontra helyezkedhet majd.

Persze az, hogy az E.ON nem szoríthat ki, az ajánlatba papírjaikat bele nem adó részvényeseket elvileg nem érintheti hátrányosan. A tőkepiaci törvény szerint ugyanis nekik – mivel a befolyásszerző az ajánlat után 90 százalék fölött volt – a kiszorítástól függetlenül eladási joguk van az E.ON felé az ajánlat árfolyamán, amellyel a vételi ajánlat lezárását követő 30 napban élhetnek.
Az E.ON szerint viszont más a jelenlegi helyzet. Korábbi közleményük alapján úgy vélik, a bírói végzés nem jelenti a kiszorítási eljárás felfüggesztését, s ezért azt megpróbálják végrehajtani, ha nem is az eredeti, hanem július 5-i határidővel. Az Édász-ügyben perlő kisebbségi részvényes ezzel kapcsolatban annyit mondott lapunknak, szerinte Magyarországon konkrét ügyekben a jogszabályok értelmezése a bíróságok feladata, s a bírói döntések minden jogalany számára kötelező érvényűek kell legyenek.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet