BUX 140342.86 0,51 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Road show-ra indul a Globus

A tervek szerint hamarosan road show-ra indul Londonba és Frankfurtba a Globus. A konzervipari cég várhatóan idén is tartani tudja növekedési ütemét, a forgalombővülés nagy része Lengyelországból jöhet.

2004. május 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Globus Rt. a tervek szerint hamarosan road-showra indul – mondta Jéhn József, a társaság alelnöke a NAPI Gazdaságnak. A konzervipari csoport részvényeit várhatóan még május végén, június elején Londonban és Frankfurtban népszerűsíti intézményi befektetőknek a cég menedzsmentje. A cél a csoport bemutatása olyan invesztoroknak, akik az EU-csatlakozás előtt még nem voltak jelen a magyar piacon.
A Globus tavaly – amint az éves jelentéséből kiderült – konszolidáltan 34 milliárd forintnyi árbevételt ért el. Ez az összeg idén, a Globus Polska konszolidációjával 38 milliárd forintra nő a tervek szerint, így a forgalom területén legalábbis tartani tudja növekedési ütemét a csoport. A tavalyi év az akvizíciók éve volt – ide tartozik a békéscsabai hűtőház, a nagykőrösi konzervgyár és a lengyel Elsner Polen megvásárlása –, s ezek következtében meglehetősen átalakult a csoport struktúrája. A vásárlásokkal a Globus elérte a megfelelő nagyságot, az ország uniós csatlakozásának időpontjára a legnagyobb hazai tartósítóipari céggé nőtte ki magát.
Azt, hogy a Globus nemzetközi szinten is jelentős cég, jól mutatja, hogy csemegekukoricában a Bonduelle-csoport után Európában a piac második legnagyobb szereplője. A termékstruktúra is megfelelő összetételűvé vált, a hagyományos konzervek mellett egyre nagyobb súlyt képviselnek a csoport árbevételében a gyorsfagyasztott termékek (szakértők szerint ez a termékcsoport jelentheti a jövőbeni növekedés alapját a szektorban). Az akvizíciókat követően a csoport összehangolására szeretné helyezni a hangsúlyt a menedzsment – folytatta az alelnök – így idén nem várhatók a tavalyival összemérhető nagyságú tranzakciók.
A Globusnak emellett idén az EU-csatlakozással kapcsolatosan számos fejlesztést is végre kell hajtania, így a hagyományoktól eltérően a rendelkezésre álló pluszforrásokat erre, s nem osztalék fizetésére fordítja. A társaság rendes éves közgyűlésének döntése értelmében bónuszrészvényt osztanak, minden tíz értékpapír után egy újabbat kapnak az ősz folyamán a tulajdonosok. Az akciónak kettős célja van, egyrészt a közkézen lévő részvények mennyiségét szeretnék növelni, másrészt fenn szeretnék tartani a hagyományt, azaz azt, hogy a részvényesek az eredményes évet követően részesüljenek a cég sikereiből – mondta az alelnök. (A közgyűlés határozata szerint szeptember 30-a lesz a bónuszrészvényosztás fordulónapja.)
Jéhn szerint egyébként a likviditáshiány is nagy szerepet játszik abban, hogy a részvények alulértékeltek. A jelenlegi tőzsdei árfolyam nagyjából 10 milliárd forintra értékeli az egész társaságot, amelynek – miután a cégbíróság is bejegyzi az összeolvadást a békéscsabai és a debreceni konzervgyárral – saját tőkéje megközelíti a 22 milliárd forintot, a tavalyi EBIDTA-ja pedig meghaladta a 3,3 milliárd forintot. P/E-alapon sem tűnik drágának a papír, hiszen 1,6 milliárd forintos adózott profitjával alig 6-os érték adódik.
A papírok áremelkedésének középtávon piaci vélemények szerint az esetlegesen megjelenő kínálat szabhat gátat, a MAVA ugyanis hamarosan mintegy egymillió, tört évi osztalékra jogosító papírt vált át „mezei” Globus-részvényre. Ugyanakkor nem valószínű, hogy az alap ezt a mennyiséget a piacra zúdítaná, hiszen tavaly kapott Globus-részvényeitől is szép fokozatosan vált csak meg. Igaz, az akkori mennyiség a mostaninak kevesebb mint felére rúgott.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet