BUX 139671.45 0,03 %
OTP 45660 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bankok árnyékában a NABI

Nem fizet osztalékot 2006-ig a NABI, s az igazgatóság a bankok által követelt opciók biztosításához alaptőkét emelhet – döntöttek tegnap a buszgyártó részvényesei.

2004. április 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi évet a kihívások évének nevezte Rácz András vezérigazgató a NABI rendes éves közgyűlésén, a néhány hozzászólásból viszont az derült ki, hogy a részvényesek nem mindig voltak elégedettek az ezekre a kihívásokra adott válaszokkal. A részvényesi találkozón a buszgyártó társaságnál a megszokotthoz képest nagy számú részvényes képviseltette magát, az Első Magyar Alap mellett magyar intézményi és magánbefektetők is szép számmal megjelentek. A tavalyi évről szóló beszámolót elfogadták a részvényesek, az adatok azonban némileg eltértek az előzetesen közzétettektől, ugyanis mind a magyar konszolidált és nem konszolidált számokban, mind a US GAAP szerinti kimutatásokban a múlt héten átstrukturált hiteleket a december 31-i fordulónapon még rövid lejáratúakként kellett kimutatni.
Róna Péter múlt heti lemondásához más is csatlakozott az igazgatóságból, John Horstmann a napokban szintén jelezte, hogy elhagyja a vezető testületet. A helyettük választandó új tagokra az Első Magyar Alap tett javaslatot, s szavazataival meg is választották Martin Adamset és Gijsberg Karel van der Mandele-t.
A részvényesek közül egyébként magánbefektetők és alapkezelők is kifogásolták, hogy a tárgyalásokon a hitelátütemezéshez kötelezettségként az igazgatóság előzetesen vállalta, hogy a cég 2006-ig nem fizet osztalékot. Mint kifejtették, a NABI közgyűlése pont tavaly hozott olyan értelmű határozatot, amely pozitív eredmény esetén osztalékfizetést helyezett kilátásba. (Érdekes közjátékként a cég egyik jogásza a részvényeseknek adott válaszában kifejtette, ő nem tud ilyen közgyűlési határozatról, viszont kioktatta a kérdező részvényest a Gt. vonatkozó előírásairól.)
Az igazgatóság a következő, alapszabály-módosításról szóló napirend előtt háromperces szünetet rendelt el, amiből másfél óra lett. A problémát az okozta, hogy az előzetesen állítólag letárgyalt alapszabály-módosítási szöveg nem felelt meg az EMA képviselőjének, így azt újra kellett írni. A nehéz szülésen átesett új alapszabályi rendelkezés szerint az igazgatóság alaptőkét emelhet saját hatáskörben, egyrészt a 2006-ig december 31-én lejáró 1 millió 713 ezer 753 darab 1087 forintos lehívású árú warrant, másrészt a 2006 december 31-én lejáró 5446 forinton lehívható 330 ezer 258 darab részvényre szóló opció részvényfedezetéhez. Ezen felül a vezetői opciós programhoz is emelhetnek majd tőkét. Egy évben a tőkeemelés mértéke nem haladhatja majd meg a 25 százalékot, kivéve, ha az a bankok általi warrant és opció lehíváshoz kapcsolódik. Az ominózus warrantok és opciók egyébként – mint az egy részvényesi kérdésre adott válaszból kiderült – forgalomképesek, de csak korlátozottan. A korlátozások mibenlétéről az igazgatóság nem adott felvilágosítást, viszont ígéretet tettek, hogy a részvényes írásbeli kérésére írásban megteszik azt.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet