BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem bőkezű az E.ON

Tegnap megjelent a három E.ON tulajdonú áramszolgáltatóra tett ajánlat ára is, az ajánlattevő – szokásához híven – nem volt túl bőkezű.

2004. április 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szokásához híven nem volt túl gáláns a kisebbségi részvényesekkel a Titászban, a Dédászban és az Édászban is többségi tulajdonos E.ON Hungária Rt. A három áramszolgáltató részvény közül kettőért – a Titászért és a Dédászért – a tegnap megjelent nyilvános vételi ajánlatban kínált összeg egy fillérrel sem magasabb, mint amennyi a papíronkénti saját tőke mínusz az ajánlat végéig várhatóan kifizetni tervezett osztalék összege. A Titász 10 433 forintot fizet a kisebbségi részvényeseknek (835 forintos tavalyi osztalék mellett), a Dédász megmaradt részvényesei 10 346 forintra számíthatnak (az osztalék 1000 forint). A saját tőke ugyan az ajánlatnál nem mérvadó adat, azonban az E.ON, amint azt már korábban jelezte, ki is szorítana, s ezt nem teheti meg a papíronkénti sajáttőke-értéknél alacsonyabb árfolyamon. Az Édász esetében a saját tőkét figyelembe véve valamivel jobban járnak a kisebbségi tulajdonosok, ez azonban itt sem a lovagiasság szabályainak, hanem annak köszönhető, hogy a 180 napos tőzsdei forgalommal súlyozott átlagár ez esetben magasabb. A győri székhelyű cég kisebbségi tulajdonosai 13 093 forintot kaphatnak, a tavalyi év után járó osztalék 1330 forint.
Az ajánlatot a felügyelet még nem hagyta jóvá (erre a PSZÁF-nek két hete van), a jóváhagyó határozatot követően harminc napig lesz lehetősége a részvényeseknek felajánlani papírjaikat. Az ajánlatok nagy kérdése, hogy kihez kerül a tavalyi év után járó osztalék. A logika azt diktálná, hogy mivel a Titász és a Dédász esetében a sajáttőke-érték az osztalékfizetés utáni mérleg szerinti eredménnyel adja ki az ajánlati árat, az ajánlattevő a papírok szelvény nélküli megvásárlásával számolt. Viszont a tavalyi éves beszámolókat és a javasolt osztalékot is elfogadó közgyűlések nem határozták meg a kifizetés kezdőnapját, így elvileg akár másképp is alakulhat a történet. A szóban forgó áramszolgáltató cégek ugyanis mindössze annyit tettek közgyűlésük után közzé, hogy az osztalék kifizetésének kezdőnapjáról május végéig tájékoztatják a részvényeseket.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet