Konkrét formát öltött a januári kormányrendelet, amely felhatalmazta a Honvédelmi Minisztériumot arra, hogy 22,4 milliárd forint értékben járműveket rendeljen a Rába Rt.-től. A győri cég tájékoztatása szerint a minisztériummal 65 jármű idei szállításáról szóló szerződést írtak alá, a megbízás értéke eléri a 3 milliárd forintot. A rendelet alapján egyébként a honvédség idén összesen 9,6 milliárd forint, jövőre 12,8 milliárd forint értékben rendelhet járműveket Győrből. Ezenkívül a Rába már tavaly is aláírt idei szállításról szóló szerződést a gépjárműtenderrel kapcsolatban, az 90 teherautó szállításáról szólt 4,2 milliárd forint értékben. A mostani megrendelés 65 járműre szól, ebből 20 darab H–18-as teherautó, a többi átalakított Mercedes felderítő és parancsnoki terepjáró jármű és tehergépkocsi.
A Rábánál kérdésünkre nem kívántak a megrendelések fedezettartalmáról nyilatkozni, de mivel ilyen járműveket sorozatban még nem készített a cég, nehéz is lenne előzetesen pontos becslést adni a megrendelésen elérhető nyereségről. Feltételezhetően a 20 darab saját gyártású teherautón nagyobb profit érhető el, mint azokon, amelyeket a győriek csak „méretre szabnak”.
A Rába menedzsmentje egyébként a 7,2 milliárd forintos tavalyi rekordveszteség után idén már némi nyereséget vár. Ugyanakkor az elemzők arra számítanak, hogy a honvédségi megrendelések nagysága ellenére (amelyre 11-12 százalékos fedezeti szintet tippeltek) veszteségesen zár idén a gépipari cég, a részvényenkénti mínuszt átlagosan 100 forint körülire teszik. Ez csoportszinten 1,2 milliárd forintos veszteségnek felel meg.
A bejelentés tegnap egy kis élénkülést hozott a Rába-részvények piacán, az addig 810 forint körül stagnáló árfolyam a szerződéskötés hírére – zárásra – 850 forintra kapaszkodott fel.
