A szlovák TASR hírügynökség értesülése szerint hosszas huzavona után pénteken lezárult a Mol Slovnaft-részvényekre tett nyilvános ajánlattételi eljárása, melynek során a magyar olajcég 98,5 százalékra növelte tulajdoni részesedését az amúgy is általa irányított társaságban. A Mol némi huzavona után 1200-ról 1379 koronára emelt áron tett ajánlata során 5,856 millió részvényt vásárolt meg, amire kis híján 200 millió eurót költött. A vételi ajánlat kötelező volt az olajtársaság számára, az ajánlati ár emelésére pedig a szlovák hatóságok kényszerítették. A Mol ugyanis, miután néhány szokatlan tőzsdei kötés következtében az ajánlatot megelőző időszakra vonatkozó tőzsdei átlagár rendkívüli mértékben megemelkedett, ezeket a kötéseket nem számította bele korábbi ajánlatába. A társaság vitatta a kötések érvényességét és így a kötelező ajánlati ár mértékét is, ennek azonban nem lett eredménye. Az olajtársaság összességében a korábban számítottnál így több mint 25 millió euróval fizetett többet a részvényekért.
Ez vélhetően súlyos érvágás a Molnak - és feltehetően öröm az ennek az összegnek mintegy felét plusznyereségként elkönyvelő J&T Groupnak -, de a teljes Slovnaft-akvizíció mintegy 800 millió dolláros költségéhez képest mégis elhanyagolható. A mostani tranzakció lezárásával - a hivatalos eredmény lapzártánkkor még nem volt meg, de ez vélhetően csak néhány darabos eltérést eredményezhet - a Mol szinte teljes egészében tulajdonosává vált a szlovák olajtársaságnak. Ugyanakkor a kisebbségi részvényesekkel vélhetően számolnia kell, hiszen a szlovák jogszabályok a magyartól eltérően nem ismerik a kiszorítás fogalmát. Az olajcég a hivatalos eredmény kihirdetéséig nem nyilatkozik, pedig érdekes lenne tudni mindezek fényében, hogy vajon tőzsdén marad-e a szlovák olajtársaság.
