Több különböző vélemény is napvilágot látott tegnap az Unipetrol privatizációs listájának közzétételét követően, amelyben a cseh kormány háromra szűkítette le a lehetséges vevők körét. Az esélyesek a Royal Dutch Shell, a PKN és a Mol Rt. lettek, ők végső ajánlatukat április 30-ig adhatják be. A kiválasztásban állítólag jelentős szerepet játszott az üzleti terv. Milan Simonowsky cseh közlekedési miniszter kijelentette, tisztában vannak azzal, hogy a versenyzők körének szűkítése akár alacsonyabb árat is eredményezhet (a miniszter a Reutersnek és a Dow Jonesnak is nyilatkozott).
A rövid lista közzététele meglepte a piacot, ezt tegnap 4 százalék körüli áreséssel honorálta az Unipetrol árfolyama (a privatizáció csak az állam tulajdonában álló 63 százalékos csomagot érinti, a többi a tőzsdén forog). A kiesettek ugyanis - mint az orosz OAO Tatnyefty, a cseh-szlovák Penta Group és a kazah KazMunaiGaz - a korábbi sajtóértesülések szerint (melyek igazságtartalma megerősítés híján persze kétséges) magasabb árat kínáltak a cégért.
A pályázók lehetséges konzorciumalakítási szándékairól keveset lehet tudni. A Shell nyilatkozata szerint erről is tárgyal, csakúgy, mint a Mol, mely állítása szerint a vételt előkészítő részletes tanulmány elkészítéséig nem dönt konzorciumalakításról. A PKN pedig nyilatkozatában megerősítette az Agroferttel és a Conocóval való együttműködési szándékát.
